Gmina Legnica zdecydowała się na zakup sześciu autobusów elektrycznych Solaris Urbino 12. Ciechocinek z kolei zdecydował się na uruchomienie komunikacji miejskiej z użyciem dwóch Solarisów Urbino 9 LE. W obu przypadkach producent pojazdów dostarczy kompletny system ładowania elektrobusów, w obu przypadkach też będą to pierwsze elektrobusy w danym mieście.

Solarisy w Legnicy i Ciechocinku

Pierwsza dostawa autobusów elektrycznych do Legnicy planowana jest na czerwiec 2024 roku, wtedy na drogi trafi pięć pojazdów i pojawią się trzy ładowarki. Szósty, ostatni elektrobus, wejdzie do użytku w styczniu 2025 roku. Będą to Solarisy Urbino 12, najpopularniejsze modele w ofercie producenta, które zostaną wyposażone w baterie o pojemności 280 kWh (model „High Energy”). Ich ładowanie będzie możliwe z użyciem klasycznego portu ładowania lub też odwróconego pantografu, tj. pantografu, który obniża się z ulicznej ładowarki.

Dostarczone wraz z autobusami ładowarki będą działać z mocami do 120 kW.

Elektrobusy dla Legnicy są klimatyzowane, mają w sumie 70 miejsc, w tym 26 siedzisk. Kabiny kierowców będą zamknięte. Miasto nie podało linii, na których pojawią się nowe autobusy elektryczne. Jak chwali się Solaris, niemal 700 sztuk modeli Urbino jeździ dziś po 57 polskich miastach.

W Ciechocinku z kolei pojawią się krótsze Solarisy Urbino 9 LE, następcy modelu Solaris Urbino 8,9 LE, pierwszego elektrobusa „Made in Poland”. Do dwóch pojazdów producent dostarczy też jedną ładowarkę z dwoma punktami ładowania. Autobus jest w stanie przewieźć w sumie ponad 50 osób, przy czym liczba miejsc siedzących zależy od zapotrzebowania nabywcy.

Autobusy będą obsługiwać linię 2: Ciechocinek Dworzec – Os. Wierzbowe  – 700-lecia/Nieszawska – Nieszawska Cmentarz – SP nr 3 – Nieszawska Promień – Widok „Julianówka” – Ciechocinek Dworzec, poinformował na Facebooku burmistrz Ciechocinka, Jarosław Jucewicz (źródło). Do końca 2023 roku komunikacja będzie darmowa.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 3]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: