Informowaliśmy niedawno, że polski oddział Kii pracuje nad korzystną ofertą na swoje samochody elektryczne, by zainteresowały się nimi osoby chcące skorzystać z dopłat. Aktualnie mamy do czynienia z rabatem dla grupy zawodowej taksówkarzy, który wynosi 4,5 procent.

Ceny Kia e-Soul i e-Niro z rabatem i dopłatą w ramach „Kolibra” – policzmy

Kia oficjalnie poinformowała nas, że nie ma możliwości obniżenia cen poniżej progu zdefiniowanego w programie dopłat do aut elektrycznych dla osób fizycznych („Zielony Samochód”). Granicę ustawiono na poziomie 125 tysięcy złotych. Jako że wszystkie elektryczne Kie są droższe, nabywcy nie mogą liczyć na dofinansowanie.

Dowiedzieliśmy się jednak wtedy, że dystrybutor przygotowuje „dobrą ofertę” na modele skierowane do właścicieli firm:

> Kia: Nie zmieścimy się w programie „Zielony Samochód”, ale pracujemy nad dobrą ofertą na „eVan” i „Kolibra”

W tej chwili jedyną godną wzmianki informacją jest fakt, że taksówkarze (jako grupa zawodowa) mogą otrzymać rabat w wysokości 4,5 procent. Cena modelu e-Soul 39 kWh to 139 900 złotych brutto, więc z rabatem zjeżdżamy do 133,6 tysiąca złotych. To nie koniec: jeśli taksówkarz wykorzystuje auto wyłącznie w celach zawodowych, odlicza 100 procent VAT, jeśli korzysta z samochodu także prywatnie – 50 procent VAT.

W takiej sytuacji koszt nabycia samochodu spada do 108,6 lub 119,8 tysiąca złotych.

I teraz do gry wchodzi program Koliber. W jego ramach można uzyskać dopłatę w wysokości 20 procent kosztów kwalifikowanych, nie więcej jednak niż 25 tysięcy złotych. Dzięki temu finalny koszt nabycia Kii e-Soul 39 kWh to odpowiednio 86,9 lub 95,6 tysiąca złotych.

Ale e-Soul 39 kWh ma 276 jednostek zasięgu WLTP (~236 km w trybie mieszanym), a niecałe 280 kilometrów w mieście latem i około 200 km zimą może się okazać niewystarczającą wartością. Dlatego nabywca może się zdecydować na wariant 64 kWh (452 jedn. WLTP, ~386 km). W tym przypadku przy maksymalnych odliczeniach (100 proc. VAT, dopłata w wysokości 24 999 zł), koszt nabycia Kii e-Soul 64 kWh wyniesie 99 997 zł.

> Dopłaty do samochodów elektrycznych dla taksówkarzy – program Koliber. Do 25 tys. zł dofinansowania na zakup

Do wyliczeń nieprzypadkowo wzięliśmy model e-Soul. Jego pudełkowaty kształt wzbudza kontrowersje, ale może okazać się zaletą w przypadku taksówek: pasażerowie i z przodu, i z tyłu mają sporo miejsca nad głowami, co wzmaga poczucie przestronności w kabinie. Gdyby ktoś jednak wolał klasyczne linie, postawi na Kię Kię e-Niro, która wygląda znacznie mniej ekstrawagancko (po lewej):

Dla wariantu e-Niro 64 kWh koszt nabycia samochodu z dopłatą to 105,4 tysiąca złotych przy cenie brutto wynoszącej 167 990 złotych. W odróżnieniu od programu dla osób fizycznych, „Koliber” pozwala na leasing lub kredyt.

Zdjęcie otwierające: Kia e-Soul jako taksówka w Niemczech (c) Taxi-Heute / Dietmar Fund

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]