Holenderski ING szacuje, że już w 2023 roku spalinowy Volkswagen Golf i elektryczny e-Golf z baterią 35,8 kWh będą kosztowały tyle samo. W cenie uwzględniono dodatkowe opłaty za emisję dwutlenku węgla, które prawdopodobnie wejdą w życie już w 2021 roku, wraz z nowymi normami emisji spalin.

Samochody elektryczne będą już tylko tanieć

Wnioski oparto na danych dotyczących spadku cen baterii na świecie, a oszacowano je dla segmentu Volkswagena Golfa. Jednocześnie eksperci z ING twierdzą, że im większa będzie bateria samochodu, tym jego cena będzie spadać proporcjonalnie szybciej. Auta na prąd są bowiem znacznie prostsze w konstrukcji, mają 5-6 razy mniej części niż spalinowe, a jedynym dużym kosztem w nich jest właśnie bateria.

Samochody elektryczne to… złe wieści dla Europy

Jednocześnie ING ostrzega, że taka zmiana na rynku może spowodować gospodarczą zapaść Europy. Europejskie firmy wyspecjalizowały się w produkcji silników spalinowych i skrzyń biegów – w tej chwili wytwarza je 90 firm na naszym kontynencie. Tymczasem cały proces badawczy i wytwórczy ogniw elektrycznych przebiega na Dalekim Wschodzie:

> Bloomberg: W 2025 roku 1 kWh baterii spadnie poniżej 100 dolarów. A Europa MA PROBLEM

Silnik spalinowe i skrzynie biegów są też znacznie bardziej skomplikowane. Według danych cytowanych przez ING, pracownik jest w stanie rocznie wytworzyć 350 silników lub 350 skrzyń biegów. Dla porównania ten sam pracownik może rocznie wyprodukować 1 600 silników elektrycznych.

W samochodach elektrycznych sporą niewiadomą są natomiast baterie, ponieważ dane tutaj dopiero spływają. Jednak ze względu na dużą ilość toksycznych pierwiastków, praca przy bateriach jest znacznie bardziej zautomatyzowana. Dlatego nie zanosi się na to, żeby cały proces wytwórczy źle się skalował.

Wnioski? Będzie taniej, ale nasza koncentracja na przemyśle motoryzacyjno-mechanicznym może nas wiele kosztować.

Warto przeczytać: raport ING

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]