Na jednej z konferencji o elektromobilności zorganizowanej przez inkubator Bayern Innovativ, naukowiec Guido Weißmann przedstawił bardzo intrygujący slajd. Rzekomo według danych koncernu naftowego BP, wyprodukowanie i dostarczenie 1 litra benzyny wymaga zużycia aż 7 kilowatogodzin energii.

Ile energii trzeba do wyprodukowania i dostarczenia benzyny

Zgodnie z obliczeniami dra Guido Weissmanna, cały proces, od momentu znalezienia źródeł, przez wydobycie ropy naftowej, jej rafinację, aż do transportu do stacji benzynowej, wymaga dostarczenia aż 7 kilowatogodzin energii na każdy jej litr. Tymczasem spalenie tego litra benzyny dostarcza maksymalnie około 9,5 kilowatogodziny energii.

Jeśli obliczenia są poprawne, dostarczenie benzyny do samochodu ma kosztować aż 73,7 procent zawartej w niej energii. Co jeszcze ważniejsze: do każdego litra benzyny spalonego przez samochód należałoby dodać 7 kilowatogodzin energii jako „podatek od wydobycia, obróbki i transportu”!

Dla porównania: test Nissana Leafa 2 przeprowadzony przez portal Electrek wykazał zużycie około 14,8 kWh na 100 kilometrów przy bardzo oszczędnej jeździe. To oznacza, że sama energia pochłonięta przez wydobycie, rafinację i transport 1 litra benzyny pozwala na przejechanie samochodem elektrycznym około 47 kilometrów.

Poprosiliśmy dra Guido Weißmanna o dane źródłowe jego obliczeń.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 7 głosów Średnia: 4.9]