Podczas targów CES 2024 należąca do Hyundai Motor Group firma Supernal zaprezentowała elektryczny statek powietrzny pionowego startu, eVTOL, o nazwie S-A2. Zaprojektowano go z myślą o latających taksówkach, mieści do 4 osób plus pilota, przemieszcza się z szybkością do 200 km/h i ma zasięg „ponad 60 kilometrów”. Jego rynkowy debiut zaplanowano najwcześniej na rok 2028.

Hyundai wie, że hałas eVTOL-i to problem. Pomyślał o tym

eVTOL-e wyglądają szalenie futurystyczne, ale od dawna mają poważny problem: hałas. To irytujący dźwięk obracających się szybko wirników. Hyundai deklaruje, że S-A2 będzie wytwarzał dźwięk na poziomie 45-65 dB, więc nawet w przy końcu skali powinien generować hałas odpowiadający temu, który słychać w kabinie samochodu elektrycznego jadącego po autostradzie z szybkością około 120 km/h [wartość orientacyjna]. Czy, jak mówią materiały promocyjne, „odpowiadający zmywarce”.

Producent nie podaje pojemności baterii, mówi natomiast o szybkości przelotowej wynoszącej 200 km/h i zasięgu ponad 60 kilometrów [w jedną stronę? – red. Elektrowozu]. To ostatnie sugeruje, że co 2-3 kursy na terenie typowego miasta konieczne będzie ładowanie baterii; przy krótszych trasach częstotliwość uzupełniania energii będzie niższa. eVTOL ma długość 10 metrów i 15 metrów rozpiętości skrzydeł. W kabinie zmieszczą się maksymalnie cztery osoby, co pasuje do typowych taksówek.

Przeloty z użyciem statku powietrznego Supernal A-S2 mają być przystępne cenowo i oczywiście bezpieczne dzięki wykorzystaniu aż ośmiu wirników. Również baterie znajdują się w ośmiu niezależnych modułach umieszczonych w tylnej części eVTOL-a. Testowe loty powinny rozpocząć się pod koniec 2024 roku, eVTOL nie trafi na rynek przed 2028 rokiem. To druga tego typu prezentacja Hyundai Motor Group, pierwszy A-S1 został pokazany w 2020 roku.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: