Kraków odebrał pierwszą serię z zamówionych 47 Hyundaiów Kona Electric. Siedemnaście aut trafiło do przedstawicieli służb miejskich, a pozostała trzydziestka ma się w nich znaleźć do końca roku. Koszt wynajmu jednego samochodu to 27,7 tysiąca złotych rocznie.

Hyundaie Kona Electric w służbach miejskich w Krakowie

Służby w całej Polsce decydują się na stopniową wymianę aut na modele elektryczne, ponieważ obliguje je do tego Ustawa o elektromobilności. Właśnie dlatego Kraków zdecydował się na wynajem długoterminowy 47 Hyundaiów Kona Electric, które do końca roku mają trafić do funkcjonujących na terenie miasta służb i organizacji.

Auta zostały wypożyczone na trzy lata za kwotę 83 tysięcy złotych za sztukę. Są to modele z baterią o pojemności 39,2 kWh i zasięgiem 289 km WLTP (250-270 km zasięgu realnego w trybie mieszanym). Będą wykorzystywane między innymi w:

  • Urzędzie Miasta Krakowa,
  • Straży Miejskiej w Krakowie,
  • Zarządzie Dróg Miasta Krakowa,
  • Muzeum Inżynierii Miejskiej,
  • MPWiK SA (źródło).

Inwestycja w samochody elektryczne to kolejny krok, który ma wpłynąć na poprawę czystości powietrza. Prezydent Jacek Majchrowski pochwalił się, że mieszkańcy już wymienili 45 tysięcy pieców węglowych, a po drogach Krakowa jeżdżą autobusy spełniające co najmniej normę spalin Euro 5, w tym 30 całkowicie zeroemisyjnych autobusów elektrycznych.

Dodatkowe informacje:

Zdjęcia: (c) Telewizja Kraków

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 5]