Firma Enevate zaskoczyła świat deklaracją, że posiada technologię produkcji baterii, które pozwolą na zwiększenie zasięgu o 80 kilometrów po 1 minucie ładowania. Albo o 390 kilometrów po 5 minutach ładowania!

Baterie Enevate – o co chodzi?

Enevate prowadzi badania nad technologią produkcji ogniw elektrycznych od 2008 roku. W ostatnich latach firma pracowała nad anodami wzbogaconymi krzemem. Już w 2016 roku Enevate deklarowało, że krzem (Si) pozwala na przekroczenie granicy 200 watogodzin na kilogram ogniwa (Wh/kg) i 500 Wh/l – co widać na poniższym wykresie:

Wzbogacone krzemem (Si) anody Enevate, mają pozwalać na osiągnięcie dużych gęstości energii oraz krótkiego czasu ładowania (c) Enevate

Dalsze prace badawcze prowadzone w 2016 roku miały pozwolić na osiągnięcie granicy 1 000 Wh/l „już wkrótce”. Teraz firma utrzymuje, że jej ogniwa są w stanie wytrzymać Bardzo Szybkie Ładowanie (Extreme Fast Charging, XFC). Baterie Enevate w ciągu 5 minut mają być zdolne na przyjęcie energii, która pozwala na przejechanie aż 390 kilometrów.

> Nowe technologie produkcji baterii pozwolą wbudować do Nissana Leafa baterie 90 kWh

Dodatkowo rzekomo nie występuje w nich proces wzrostu litowych filamentów, które powodują uszkodzenia ogniw baterii Li-ion, co prowadzi do obniżenia pojemności baterii jako całości. Enevate nie podało żadnych informacji o kosztach budowy ogniw ani o niezbędnym wyposażeniu. Firma jest jednak gotowa licencjonować swoje rozwiązania koncernom motoryzacyjnym.

> Organiczne baterie StoreDot: 5 minut ładowania, 480 kilometrów zasięgu! [WIDEO]

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 13 głosów Średnia: 4.6]