Mercedes ujawnił dane techniczne Mercedesa EQV – elektrycznego vana należącego do rodziny EQ. Samochód wyposażono w baterię o pojemności użytecznej 90 kWh, która powinna wystarczyć na pokonanie ponad 300 kilometrów w trybie mieszanym i około 400 km w mieście. Mercedes informuje o 405 kilometrach według NEDC.

Mercedes EQV: specyfikacja i wszystko, co wiemy

Zanim przejedziemy do informacji prasowych, zacznijmy od pierwszego powodu do radości: Mercedes dołącza do Volkswagena w kwestii podawania pojemności baterii swoich samochodów elektrycznych. To już kolejny samochód producenta (po EQC), w którym firma informuje o użytecznej pojemności baterii zamiast o pojemności całkowitej.

Z punktu widzenia nabywcy jest to znacznie bardziej istotna wartość, ponieważ to pojemność użyteczna decyduje o zasięgu na jednym ładowaniu.

> BMW pokazało kolejne zdjęcia iNext. Szału ni mo, ale zobaczcie wyświetlacz

W Mercedesie EQV pojemność akumulatorów wynosi 90 kWh. Firma chwali się, że umożliwia ona przejechanie 405 kilometrów według NEDC, co oznacza realny zasięg na poziomie 300-350 kilometrów. Dodajmy, że są to wstępne obietnice producenta (źródło).

Samochód dostępny jest w dwóch wersjach z różnymi rozstawami osi. Maksymalna moc silnika wynosi 150 kW (204 KM), moment obrotowy – 362 Nm, napęd przekazywany jest na przednią oś. Parametry te mają pozwalać na przewiezienie do 6, 7 lub 8 osób i rozpędzenie się maksymalnie do 160 km/h.

Siła rekuperacji jest regulowana z użyciem łopatek przy kierownicy. Podczas jazdy miejskiej kierowca może się zdecydować na silne hamowanie odzyskowe, w trasie natomiast może ustawić je na poziomie „luzu” – czyli jazdy z rozpędem. Oprócz tego samochód wyposażony jest w Eco Asystenta, który potrafi sterować rekuperacją w zależności od ukształtowania terenu i ograniczeń szybkości.

Wbudowana ładowarka obsługuje 3-fazowy prąd przemienny i potrafi ładować baterię z mocą wynoszącą do 11 kW. Na stacji ładowania wykorzystującej prąd stały uzupełnianie energii przebiega z wykorzystaniem gniazda CCS z mocą do 100 kW. Czas ładowania od 10 do 80 procent ma być „znacznie krótszy” niż godzina.

Cena Mercedesa EQV jeszcze nie została ujawniona. Produkcyjna wersja auta zostanie pokazana podczas targów samochodowych w Frankfurcie (IAA 2019), a sprzedaż ma się rozpocząć w ciągu „nadchodzących miesięcy”.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]