Nasz Czytelnik zwrócił nam uwagę na pewien dokument. Otóż z wykazu prac legislacyjnych Ministerstwa Energii wynika, że projekt rozporządzenia regulującego dopłaty do samochodów elektrycznych może być gotowy już w czerwcu 2019 roku. Oczywiście sformułowania są niejednoznaczne, ale daty przynoszą nadzieję.

Kiedy dopłaty do samochodów elektrycznych w Polsce?

Przypomnijmy: w lutym bieżącego roku Ministerstwo Energii skierowało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia, z którego wynikało, że dopłaty do samochodów elektrycznych wyniosłyby nawet do 36 tysięcy złotych. Projekt nadal znajduje się na etapie konsultacji społecznych (źródło).

> Dopłaty do samochodów elektrycznych 2019 w wysokości do 36 000 zł?! Ministerstwo ma projekt

Ale w wykazie prac legislacyjnych Ministerstwa Energii z 22 maja 2019 roku znajdziemy dwa bardzo obiecujące opisy (źródło):

  • 95.2.18: Projekt rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych warunków udzielania wsparcia ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu oraz szczegółowego sposobu rozliczania wsparcia udzielanego ze środków tego Funduszu (wiersze 154-161),
  • 96.2.18: Projekt rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru projektów do udzielenia wsparcia z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (wiersze 162-169).

Obydwa mają planowany termin wydania na czerwiec 2019 roku. Z tytułów i opisów wynika, że projekty rozporządzeń będą dotyczyły warunków udzielania wsparcia, czyli po prostu podzielenia pieniędzy napływających do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT).

A tymczasem jednym z głównych założeń FNT było uruchomienie mechanizmu dopłat do samochodów elektrycznych.

Oczywiście należy pamiętać, że podane w arkuszu daty są tylko prognozami. Konfrontacja planów dotyczących starszych rozporządzeń oraz faktycznych dat ich publikacji sugeruje, że poślizgi trwają średnio od 3 do 6 miesięcy. Podpowiada nam to, że mechanizm dopłat, jeśli zostanie uruchomiony, wystartuje w czwartym kwartale 2019 roku lub na początku roku 2020 [spekulacje www.elektrowoz.pl].

Na zdjęciu: gniazdo ładowania Audi Q5 55 TFSIe (c) Audi

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]