Eurostat opublikował średnie stawki godzinowe, na jakie mogli liczyć pracownicy w różnych krajach należących do Unii Europejskiej. Polska znajduje się na szarym końcu, za nami jest tylko Rumunia i Bułgaria. Przeciętny Polak może liczyć na mniej niż 1/3 unijnej średniej.

Stawki w Europie? Polacy niemal na końcu

W 2016 roku stawka za godzinę pracy wynosiła w Unii Europejskiej średnio 23 euro. Daje to równowartość niemal 99 złotych według dzisiejszego kursu euro (4,2894 zł). Polacy mogli liczyć średnio na 6,25 euro, czyli 26,8 złotego na godzinę. Najgorzej wypadli Bułgarzy, którzy zarabiają średnio 4,5 euro, czyli równowartość 19,3 złotego za godzinę (źródło).

> Jaguar I-Pace, wrażenia Czytelnika: Doznania na granicy euforii, z bananem od ucha do ucha [wywiad]

A jak zarabiają Polacy na emigracji? Średnia stawka w Wielkiej Brytanii to równowartość prawie 26,4 euro, czyli ponad 113 złotych na godzinę. Lepiej jest w Irlandii: 28,4 euro, czyli prawie 122 złote za godzinę. Natomiast nasi rodacy w Niemczech mają szansę na przebicie 30 euro, czyli niemal 130 złotych na godzinę.

Co ciekawe, wśród krajów o niskich stawkach Polska ma największy rozrzut między stawką minimalną a maksymalną. Ta ostatnia wypada niewiele gorzej niż stawka maksymalna na Słowacji.

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 4]