Niemiecki Volocopter pochwalił się, że podczas serii C finansowania zebrał 87 milionów euro (równowartość 377 milionów złotych). Firma pracuje nad elektrycznymi dronami (VTOL-ami), które mogłyby posłużyć do transportu i świadczenia usług na terenach miejskich. Dlatego wśród inwestorów znalazła się firma logistyczna, DB Schenker, czy Łukasz Gadowski, współtwórca Delivery Hero.

Statki powietrzne pionowego startu (VTOL-e) – elektryczne i, docelowo, autonomiczne

Volocopter pracuje obecnie nad kilkoma różnymi rodzajami statków powietrznych. Wśród nich jest VoloCity, który ma pełnić funkcję miejskiej taksówki przewożącej pasażerów, oraz VoloDrone, którego celem będzie transport przesyłek, usługi publiczne czy wsparcie rolnictwa. W Polsce mógłby on na przykład dystrybuować awizo do skrzynek 😉

> AeroMobil 5.0 VTOL – słowacki latający samochód elektryczny

Pieniądze zebrane w ramach serii C mają posłużyć do uzyskania europejskiego certyfikatu dla osobowego VoloCity, by został on dopuszczony do ruchu powietrznego jako taksówka powietrzna. Firma planuje uruchomienie pierwszych komercyjnych połączeń w ciągu 2-4 lat, czyli nie dalej niż do 2024 roku (źródło).

Zainteresowanie ze strony DB Schenker i Łukasza Gadowskiego oznacza, że w przyszłości takie VTOL-e mogłyby posłużyć do dostarczania paczek na terenach miejskich. Pierwsze eksperymenty są obiecujące, elektryczny statek powietrzny latał już testowo w Helsinkach, Singapurze i Stuttgarcie. Wykorzystywał napęd elektryczny, ale za sterami siedział jeszcze człowiek:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 3]