Walter Isaacson, autor biografii Steve’a Jobsa, przygotowuje się do publikacji książki o Elonie Musku. Na Twitterze zdradził z niej pewien szczegół na temat procesu projektowania Cybertrucka. Otóż elektryczny pickup wygląda, jak wygląda, ponieważ szef Tesli chciał, by był futurystyczny. Bo pytanie na ten temat zadał mu też jego autystyczny syn. Bo wizja i wygląd były dla niego ważniejsze niż sukces sprzedażowy lub jego ewentualny brak.

Cybertruck z bliska

Zacznijmy od wpisu na Twitterze oraz zamieszczonej w nim fotografii, którą dla wygody naszych Czytelników podzieliliśmy na dwie części i powiększyliśmy ((c) Walter Isaacson). W tej sali stał też Chevrolet Silverado jako wzorcowy przykład amerykańskiego pickupa:

Po lewej stronie fotografii widoczne są szkice, prawdopodobnie propozycje Franza von Holzhausena (pierwsza postać z lewej, zwrócona twarzą w stronę Elona Muska). Wszystkie są zwykłe, normalne, typowe, może tylko nieco bardziej opływowe. Prawdopodobnie to, co decyduje o ich normalności, jest spadek tuż za kabiną wskazujący początek skrzyni ładunkowej:

Po prawej stronie z kolei zamieszczono inspiracje, stopklatki z różnych filmów i gier (James Bond / „Szpieg, który mnie kochał” – Lotus Esprit S1, „Ghost in the Shell”?, „Robocop”, „Cyberpunk 2077”), ujęcia DeLoreana DMC-12 znanego z filmu „Powrót do przyszłości” oraz coś, co wygląda jak jeden z kombinezonów Thomasa Bangaltera z zespołu Daft Punk, który był mocno inspirowany filmem „Tron”. Isaacson zdradził, że Musk był najbardziej zaintrygowany „Łowcą androidów” Ridleya Scotta oraz grą „Halo” (źródło):

Sama decyzja o kształcie Cybertrucka miała zapaść w 2017 roku, gdy Musk i von Holzhausen przyglądali się pickupowi Forda. Szef Tesli uznał, że jest nudny, dlatego postanowił, że Cybertruck będzie kanciasty. Niewykluczone, że zainspirował go jego autystyczny syn, który zapytał, dlaczego „przyszłość [z filmów SF, czyli czasy dzisiejsze, teraźniejszość] nie wygląda, jak przyszłość [z wizji scenarzystów]”. Wtedy też Musk zadecydował, że będzie wykonany ze stali nierdzewnej, co samo w sobie mocno determinowało jego wzornictwo – gruba stal jest o wiele trudniejsza do uformowania niż cienka blacha.

Rynkowa premiera Cybertrucka wraz z oficjalnym przekazaniem pojazdów pierwszym nabywcom powinna się odbyć jeszcze w tym kwartale. Ceny pickupa ani jego zespoły napędowe nie są znane, możemy się tylko domyślać, że będą to zestawy z dwoma, trzema i czterema silnikami (1+1, 1+2, 2+2). W baterii samochodu pojawią się ogniwa 4680, masowa produkcja pojazdu spodziewana jest w 2024 roku. Cybertruck wyjeżdża z Giga Texas, nie jest jasne, czy trafi na rynek europejski.

Nie przegap nowych treści, OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:

Jeśli chcesz wynagrodzić Czytelników, którzy są niezawodni w niesieniu pomocy na Forum Elektrowozu, możesz kupić Teslę korzystając z któregoś z tych linków polecających: 7/ nabrU, 8/ ciastek, 9/ ELuk.

Zasady zabawy znajdziesz TUTAJ.
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 2.3]