Cosco Shipping zwodowało w Yangzhou (Chiny) pierwszy elektryczny kontenerowiec. Ma on pływać w rejonie rzeki Jangcy, przewiezie do 700 TEU, czyli 700 standardowych kontenerów. Właściciel zapowiedział chęć wykorzystania dwóch elektrycznych statków zaledwie siedem miesięcy temu, pierwsze testy rozpoczną się pod koniec września.

Elektryczny kontenerowiec z megabaterią w modułach

Zgodnie z zapowiedzią producenta, każdy ze statków ma być napędzany dwoma silnikami o mocy 900 kW. To niedużo, jeśli pod uwagę weźmiemy transportowany ładunek – dla porównania silnik Koenigsegg Dark Matter ma 588 kW mocy w obudowie o 38 cm średnicy i 13,6 cm grubości. Oczywiście w kontenerowcach zostaną wykorzystane nieco bardziej tradycyjne jednostki napędowe.

Bateria ma być rozmiarów standardowego 20-stopowego kontenera i mieć pojemność 50 MWh (50 000 kWh). Z opisu właściciela wynika, że składa się z 36 niezależnych baterii-modułów, które mogą zostać wymienione na naładowane podczas postoju statku (źródło). Na jednym ładowaniu kontenerowiec ma pokonywać do 600 mil morskich, około 1 100 kilometrów, co daje zużycie na poziomie 4 500 kWh/100 km.

Na jednostce oznaczonej numerem bocznym N997 ma zostać wykorzystany inteligentny system zarządzania energią, który powinien zwiększać wydajność pracy zespołu napędowego. Ma on regulować zużycie w zależności od potrzeb i warunków zewnętrznych, co wydaje się działaniem dość standardowym przy zmianie napędu. Długość statku to 120 metrów, ładowność wynosi do 10 000 ton, do 700 pełnowymiarowych kontenerów.

Budowa drugiego, podobnego statku, rozpoczęła się w maju. Obydwa będą pływać pod barwami Shanghai Pan Asia Shipping między Szanghajem i Wuhan.

Nie przegap nowych treści, OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:

Jeśli chcesz wynagrodzić Czytelników, którzy są niezawodni w niesieniu pomocy na Forum Elektrowozu, możesz kupić Teslę korzystając z któregoś z tych linków polecających: 7/ nabrU, 8/ ciastek, 9/ ELuk.

Zasady zabawy znajdziesz TUTAJ.
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 14 głosów Średnia: 2.9]