Daimler poinformował, że polskie ceny Mercedesa EQV – elektrycznego vana firmy – startują od 339 480 złotych. To najtańszy model w Polsce z baterią o pojemności 90 (100) kWh. Tesla Model S Long Range AWD z baterią 92 (102) kWh kosztuje co najmniej 364 990 złotych.

Mercedes EQV = konkurent Tesli przy większych rodzinach czy… niekoniecznie?

Mercedes EQV to van, a więc samochód zupełnie inny niż Tesle Model S i X. Mimo to może zostać uznany za alternatywę do tych ostatnich ze względu na dużą ilość przestrzeni we wnętrzu oraz sporą baterię. Użyteczna pojemność akumulatorów to 90 kWh, podczas gdy w Teslach Model S i X wynosi ona w najlepszym razie 92-93 kWh – wartości są więc zbliżone.

Elektryczny van jest też tańszy od Tesli, ale nie ma nic za darmo. W przeciwieństwie do samochodów kalifornijskiego producenta, maksymalna moc ładowania EQV to 110 kW, a zużycie energii wynosi ponad 28 kW/100 km (282 Wh/km). Producent deklaruje, że zasięg Mercedesa EQV to „356 kilometrów”, ale w rzeczywistości mamy do czynienia z jednostkami WLTP. Przy powyższym zużyciu energii należy uznać, że realny zasięg samochodu w trybie mieszanym to około 302 kilometry.

Przy eksploatacji w przedziale 80->10 procent byłoby to 212 kilometrów.  Podróż nad Morze Bałtyckie z dużej części Polski wymagałaby więc co najmniej jednego postoju na ładowanie, ale już w mieście auto powinno przejechać 320, a nawet 350 kilometrów na baterii naładowanej do pełna.

Mercedes EQV zmieści 7 pasażerów i kierowcę, może być więc ciekawą opcją dla firm zajmujących się objazdowymi wycieczkami w luksusowych warunkach. Silnik o mocy 150 kW (204 KM) napędzający koła przednie powinien wystarczyć do spokojnej, komfortowej jazdy.

> Ależ skok! Nowy Mercedes eVito z baterią 100 kWh zamiast dotychczasowych 41,4 kWh. Jak EQV

Konfigurator Mercedesa EQV znajduje się TUTAJ.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]