Bosch zaprezentował zelektryfikowaną oś, która nadaje się do montażu w naczepach przeznaczonych do ciągników siodłowych. Dzięki niej w pewnych warunkach możliwe jest zaoszczędzenie nawet 9 tysięcy litrów oleju napędowego rocznie.

Bateria i generatory (rekuperatory) zamiast hamulców: naczepa, która może jeździć sama

Podczas targów IAA Commercial Vehicles 2018, Bosch zaprezentował oś wyposażoną w silniki elektryczne. Zamontowana w naczepie podczas zjazdu z wzniesienia albo hamowania zamienia ona energię kinetyczną pojazdu na energię elektryczną, która następnie trafia do baterii (źródło).

> Aktualne ceny samochodów elektrycznych [sierpień 2018] – drożej w Nissanie i BMW

Jeśli energia ta zostanie wykorzystana do zasilania chłodni, naczepa z osią Boscha pozwoli na zaoszczędzenie nawet 9 tysięcy litrów oleju napędowego, czyli 10 tysięcy euro (równowartość ok. 43 tysięcy złotych) rocznie. Naczepa może też wspomagać auto podczas ruszania i przyspieszania, co ma dać dodatkowe oszczędności w wysokości do 4 procent kosztów paliwa rocznie.

To nie wszystko: naczepa, która dysponuje własnym napędem, może samodzielnie przemieszczać się po parkingu. Pozwala to na kolejne oszczędności paliwa i lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Jako ciekawostkę warto dodać, że silnik SM180, który trafił do naczepy, już dziś funkcjonuje w elektrycznych StreetScooterach.

Oto slajd reklamujący produkt Boscha (w języku angielskim):

|REKLAMA||/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]