Na kanale Boeinga na YouTube pojawiło się króciutkie nagranie z wznoszenia się samolotu elektrycznego, który producent nazywa pasażerskim pojazdem powietrznym (ang. Passenger Air Vehicle, PAV), a niektóre media zwą „latającym samochodem”. Pojazd/statek powietrzny ma trafić do oferty Uber Air już za cztery lata, w 2023 roku.

Uber Air i samoloty elektryczne Boeinga

Boeing pochwalił się, że jego statek powietrzny wzniósł się po raz pierwszy w historii. PAV jest elektryczny i autonomiczny, a jego maksymalny zasięg powinien wynieść około 80 kilometrów (50 mil). Boeing chwali się, że od konceptu do działającego prototypu udało mu się przejść w zaledwie rok.

Statek/pojazd na razie został przetestowany pod kątem samodzielnego wznoszenia i lądowania oraz współpracy ze zdalnym centrum kontroli lotów. W przyszłości sprawdzona zostanie możliwość lotu poziomego (w przód) oraz moment przejścia między trybami lotu pionowego i poziomego. Statek Boeinga powinien trafić do usługi Uber Air już w 2023 roku, gdzie ma funkcjonować w roli samodzielnej (autonomicznej) taksówki lotniczej.

> Trump grozi Europie cłem na europejskie samochody. Tesle będą tańsze?

Na razie w żadnym kraju na świecie nie istnieją przepisy pozwalające na wykorzystywanie tego typu statków powietrznych. Prawodawcy dopiero doganiają technologię w kwestii samochodów autonomicznych, a na statki powietrzne przyjdzie nam chyba jeszcze trochę poczekać.

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]