Podczas targów Busworld Europe 2019 Solaris ma zamiar zaprezentować przegubowy model Urbino 18 z bateriami o wyższej pojemności. Zamiast dotychczasowych 300 kWh mają one pomieścić aż do 550 kWh energii. Przy autobusie tej wielkości oznacza to co najmniej 90-100 kilometrów dodatkowego zasięgu.

Większa pojemność akumulatorów dzięki nowym ogniwom

Zwiększenie pojemności baterii możliwe było dzięki zmianie dostawcy ogniw. W dotychczasowych pakietach o pojemności 50 kWh mają się zmieścić ogniwa litowo-jonowe, które przechowają do 79 kWh energii – bez zmiany ilości zajmowanej przestrzeni. Jedynym problemem nowych modułów jest masa, która rośnie o około 30 procent.

Solaris nie zdradził nazwy nowego dostawcy ogniw.

Warianty autobusów elektrycznych z nowszymi akumulatorami zostaną oznaczone jako Solaris High Energy +, każdy z nich ma być wyposażony łącznie w siedem modułów o pojemności 79 kWh co daje w sumie 553 kWh. Producent zapewnia, że 0,55 MWh akumulatorów powinno wystarczyć na „co najmniej” 200 kilometrów zasięgu. Oraz – jak można się domyślać – na ładowanie z mocami przekraczającymi 500 kW.

> Porsche Taycan z maksymalną mocą ładowania 250, a nie 350 kW. Więcej będzie dopiero za 2 lata

Zdjęcie: Solaris Urbino 18 (c) Solaris

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 4.3]