Podczas premiery elektrycznego ciągnika Tesla Semi, Elon Musk zapowiedział nową generację Superchargerów: Tesla Megacharger. Ładowarka Tesla Megacharger ma w ciągu 30 minut dodawać Semi 644 kilometry (400 mil) zasięgu. Co to oznacza?

Moc Tesla Megacharger

Tesla Semi to duży i ciężki ciągnik siodłowy klasy 8, ale pojemności jego baterii nie podano. Utrudnia to ocenienie, jaką moc będzie oferowała następna generacja Superchargerów. Można ją jednak próbować obliczyć z parametrów Tesla Semi, które poznaliśmy podczas prezentacji.

> Tesla Semi DANE TECHNICZNE, zasięg, baterie, CENA, data premiery

Zacznijmy od silników spalinowych. Amerykański Departament Energii szacuje, że w przypadku diesli, średnie spalanie ciężarówki tej klasy wynosi 39,2 litra na 100 kilometrów. Jest więc około 5 razy wyższe niż spalanie samochodu osobowego.

Ciężarówka pali 5 razy tyle paliwa, co samochód osobowy

Samochodem osobowym Tesli jest Model S, którego średnie zużycie energii według EPA (dla 90D) wynosi 20,09 kWh na 100 kilometrów. Gdyby więc Tesla Semi skalowała się tak samo, jak samochody spalinowe, musiałaby zużywać 100 kWh energii na przejechanie 100 kilometrów. Załóżmy jednak, że Tesla dobrze wykonała swoją robotę i dzięki niższym oporom powietrza obniżyła zużycie energii Tesla Semi o 20 procent, to jest do poziomu 80 kWh na 100 kilometrów.

Oznacza to, że na przejechanie wspomnianych przez Muska 644 kilometrów Tesla Semi potrzebuje 515,2 kilowatogodziny energii. Od tego momentu obliczenia są proste: jeśli ładowarka ma wpompować 515,2 kWh energii w 30 minut, musi pracować z mocą 1 030,4 kilowata (kW), czyli ponad 1 megawata (MW).

> Jaka jest NAJLEPSZA mapa z ładowarkami? [ODPOWIADAMY]

To oznaczałoby, że moc Tesla Megacharger wynosi 1 MW. Jednocześnie z tych samych obliczeń obliczeń wychodzi nam, że baterie Tesla Semi mają 644 kWh pojemności, bo skoro 80 procent baterii to 515,2 kWh, to 100 procent = 644 kWh.

Warto przy okazji wspomnieć, że podobne obliczenia wykonała firma Nikola Motor, która oszacowała, że baterie Tesla Semi mają około 1 000 kWh pojemności:

> Nikola Motor: Tesla jest PEŁNA G…NA, a Musk oszukuje! Baterie Tesla Semi muszą ważyć 5 ton!

Elektryczne dostawczaki na Facebooku – zalajkuj i SPRAWDŹ:

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 9 głosów Średnia: 4.2]