Wystartowała! Autonomiczna ciężarówka T-Pod opracowana przez startup Einride rozpoczęła kursowanie między magazynami firmy DB Schenker w Szwecji. Pojazd częściowo porusza się po drogach publicznych, mamy więc do czynienia z pierwszą taką sytuacją na świecie.

Testy autonomii z obostrzeniami

T-Pod w ogóle nie posiada kierowcy, ale nad jego jazdą cały czas czuwa zdalny operator, który w każdej chwili może przejąć pełną kontrolę nad pojazdem. Na trasie zainstalowano dodatkowe systemy łączności, żeby T-Pod nie wjechał przypadkiem w miejsce, gdzie „nie ma zasięgu”.

> Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie [I kwartał 2019]

Autonomiczna ciężarówka porusza się po drogach publicznych, jednak pozostaje w obrębie strefy przemysłowej Jönköping. Oprócz tego szwedzkie władze wymusiły na dostawcy jazdę z niewielką szybkością pomiędzy dwoma wyznaczonymi magazynami firmy logistycznej.

Załadowana do pełna ciężarówka waży 26 ton. Firma Einride chwali się, że pilotażowe wdrożenie w DB Schenker to dopiero początek. Startup toczy już rozmowy z firmą kurierską Svenska oraz niemieckim Lidlem. Można się spodziewać, że z czasem auta będą jeździły coraz szybciej (aż do szybkości „normalnych”) oraz na coraz większe odległości.

Wideo z dnia startu:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]