Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że gmina będąca podatnikiem VAT może odliczyć VAT po zakupie autobusów elektrycznych, stacji szybkiego ładowania oraz powolnych ładowarek. Pod warunkiem jednak, że wykorzysta je do działalności gospodarczej, to jest do świadczenia usług transportu publicznego.
Autobusy elektryczne bez VAT
Interpretacja indywidualna nosi numer 0115-KDIT1-1.4012.855.2017.2.KM i stanowi odpowiedź na zapytanie, czy gmina słusznie wnioskuje, że może odliczyć VAT przy zakupie autobusów elektrycznych, które będą wykorzystywane w lokalnym transporcie.
> Stacje ładowania samochodów elektrycznych [POZNAŃ, spis + mapa]
Sytuacja gminy była dość skomplikowana, ponieważ tabor zostanie wydzierżawiony (za opłatą) firmie zajmującej się obsługą linii, a same autobusy będą kupione w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (2014-2020 EFRR).
W obszernym uzasadnieniu podano, że zwolnienie z VAT przysługuje gminie dzięki temu, że za pomocą autobusów będzie świadczyła usługi objęte podatkiem VAT i będą w 100 procent związane z działalnością gospodarczą gminy. Wydzierżawienie pojazdów do obsługi transportu publicznego – za który są pobierane opłaty – to opodatkowana VAT działalność. A zatem gmina ma prawo odliczyć VAT od kupionych autobusów elektrycznych.
Warto poczytać: interpretacja indywidualna
> Nowa Toyota Auris (2019): hybryda, nadal produkowana w Wielkiej Brytanii
|REKLAMA|
|/REKLAMA|