Amazon pokazał z bliska elektrycznego vana, który powstanie we współpracy z Rivianem. Dostawczak ma oferować ponad 240 kilometrów zasięgu (150 mil), a na drogi powinien trafić w roku 2021. Szczegółowej specyfikacji technicznej samochodu ani nawet jego nazwy (po prostu „Amazon”?) na razie nie znamy.

Van Amazona-Riviana na płycie podłogowej Riviana

Amazon zainwestował w Riviana 700 milionów dolarów i wygląda na to, że wierzy w sukces startupu. Zamówił w nim 100 tysięcy elektrycznych aut dostawczych, które powinny zostać wyprodukowane do roku 2024. Auta mają wykorzystywać platformę Riviana, dzięki czemu startup „przy okazji” będzie mógł testować swoje rozwiązania na dużą skalę.

Z pewnością przyczyni się to do szybkości wykrywania błędów i wprowadzania udoskonaleń w Rivianie R1T i R1S, pickupie i SUV-ie producenta.

Elektryczny samochód dostawczy Amazona ma gigantyczną przednią szybę i bardzo wysoko poprowadzoną linię dachu. Spodziewajmy się, że nawet osoba dorosła będzie w stanie stanąć i wyprostować się w kabinie. Oraz przejść do przestrzeni bagażowej – podłoga we wnętrzu ma być płaska:

Auto ma mieć wzmocnione drzwi po lewej stronie, systemy wspomagania kierowcy podczas jazdy na drogach szybkiego ruchu, kamery pozwalające na podgląd otoczenia w 360 stopniach oraz być kompatybilne z systemem komend głosowych Alexa.

W przestrzeni bagażowej mają pojawić się trzy poziomy regałów. Na tyle zostaną zamontowane okalające sylwetkę światła, żeby auto było dobrze widoczne na drodze. Drzwi będą otwierane do góry niczym elastyczne drzwi w garażach:

Amazon chce wykorzystywać 10 tysięcy elektrycznych vanów już w roku 2022, w 2030 z kolei planuje dysponować taborem składającym się ze 100 tysięcy elektryków. Firma planuje osiągnąć zerową emisję do roku 2040.

Prezentacja samochodu:

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: