Szwajcarski oddział ABB zaprezentował elektryczny ciągnik siodłowy zbudowany we współpracy z firmą E-Force One. Pojazd wyposażony jest w akumulatory o pojemności 310 kWh, które pozwalają mu na przejechanie do 300 kilometrów na jednym ładowaniu.

Elektryczne ciężarówki: 100 kWh = do 100 km zasięgu?

Pierwsze dwa ciągniki ABB będą garażowane w fabryce elektroniki sterującej w Turgi (Swajcaria). Po kilkumiesięcznych testach samochody wejdą do służby, by w ciągu trzech lat całkowicie zastąpić 11 funkcjonujących obecnie samochodów ciężarowych z silnikami Diesla. Dzięki nim w 2022 roku ABB będzie największym operatorem floty e-ciężarówek na świecie.

Maksymalny zasięg ciągników wystarczy z zapasem na trasy, które pokonują pojazdy ABB. Najdłuższy pokonany dystans między oddziałami firmy wyniósł 235 kilometrów, baterii wystarczy zatem nawet na ewentualne korki, objazdy i znacznie gorsze warunki pogodowe.

> Oto przedni bagażnik / „frunk” Tesla Semi. Inżynierowie: Parametry ciągnika mogą być lepsze niż zapowiadane

Zaprezentowane ciągniki siodłowe to pojazdy dwuosiowe o ładowności do 12 ton ze standardową jednoosiową naczepą. Zbudowany na bazie podzespołów ABB zespół napędowy oferuje 360 kW (489 KM) mocy i 2 700 Nm momentu obrotowego. Ładowanie baterii o pojemności 310 kWh zajmuje 6 godzin na ładowarce prądu stałego (DC) o mocy 50 kW. Szybkość maksymalną pojazdów ograniczono do 85 km/h.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 4]