Według raportu Węgiel żywych trupów / Lignite of the living dead brytyjskiego think-tanku Carbon Tracker, aktualnie już 54 procent elektrowni zasilanych węglem przynosi straty. Ta liczba ma wzrosnąć do 97 procent w 2030 roku.

Czy elektrownie węglowe są opłacalne?

Ze względu na ograniczenia emisji dwutlenku węgla, utrzymywanie elektrowni węglowych staje się coraz droższe. Elektrowniom szkodzi także rosnąca liczba odnawialnych źródeł energii oraz spadający koszt pozyskania energii ze słońca i wiatru.

> Czy sieć energetyczna wytrzyma 1 milion samochodów elektrycznych? [OBLICZENIA Ministerstwa Energii]

Węglowi nie pomaga zwiększająca się świadomość rynku. Tylko w 2017 roku akcje dwóch producentów energii, RWE i Unipera, straciły odpowiednio 64 i 79 procent wartości. Dlatego przedstawiciele firm energetycznych lobbują za rozmaitymi dopłatami, które pozwolą im na możliwie najdłuższą egzystencję. Komisja Europejska planuje jednak zakazać takich praktyk już w 2025 roku.

Zgodnie z obliczeniami w raporcie Carbon Tracker, RWE i Uniper mogłyby uchronić się przed stratami w wysokości 5,3 miliarda oraz 1,7 miliarda euro, gdyby już teraz rozpoczęły wygaszanie elektrowni węglowych.

> Ruszył gigablok węglowy w Elektrowni Kozienice. Sprawność: 45,6 procent

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Warto przeczytać: Lignite of the living dead

Czy linie energetyczne wytrzymają ładowanie elektryków?

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 4.8]