Choć na YouTube aż roi się od „recenzji” Peugeota e-2008, mało kto zdecydował się na jeden z ważniejszych pomiarów – czyli sprawdzenie zasięgu samochodu. Ale te dane, które wychodzą na jaw, są niezbyt pocieszające. Wygląda na to, że auto oferuje między 200 a 250 kilometrów na jednym ładowaniu.

Peugeot e-2008: WLTP a zasięg realny

Peugeot e-2008 to crossover segmentu B-SUV, który dysponuje tym samym zespołem bateryjno-napędowym, co Peugeot e-208 czy Opel Corsa-e. To zupełnie nowa platforma, która nie była jeszcze nigdzie stosowana. Dlatego nie jest do końca jasne, czego możemy spodziewać się po finalnej wersji samochodu.

Producent deklaruje, że całkowita pojemność baterii e-2008 wynosi 50 kWh, co powinno przełożyć się na mniej więcej 47 kWh pojemności użytecznej. Deklarowany zasięg Peugeota e-2008 to 320 jednostek WLTP zwanych mylnie „kilometrami”. Powinien przełożyć się on na 270 kilometrów zasięgu realnego. I tutaj zaczyna się problem.

> Kia e-Soul: cena od 145,5 tys. złotych dla wersji 39 kWh i 161 tys. zł dla 64 kWh? Jak więc ustawić dopłaty do elektryków?

Na YouTube jest sporo recenzji samochodu w wersji elektrycznej, jednak właściwie wszyscy – choć jadą autem i mają przed oczyma jego deklarowany zasięg, a może też zużycie energii – cytują dane producenta. Wyjątki:

  • quickcarreview podaje 240 kilometrów prognozowanego zasięgu przy baterii naładowanej do pełna,
  • na liczniku w nagraniu Electric Vehicle Man widać zaledwie 180 kilometrów zasięgu przy baterii naładowanej do około 96 procent, co daje niecałe 190 kilometrów zasięgu; w podsumowaniu usłyszymy jednak, że zasięg to około 240-260 kilometrów,

  • w filmie Autogefuehl widać około 230 kilometrów tuż po ruszeniu; przy mocniejszej jeździe w pofalowanym terenie samochód zużywał 35 kWh/100 km (350 Wh/km) – finalnej wartości nie podano.

Liczba „180 kilometrów” pojawia się w kilku innych filmach, wygląda na to, że to dokładnie ten sam niebieski model nagrany w trakcie tej samej imprezy. Jak informuje Autogefuehl, na zewnątrz jest słonecznie, ale temperatura jest niewysoka, wynosi kilka stopni Celsjusza.

> Pierwsze dostawy Volkswagena ID.3 już pod koniec marca w Wielkiej Brytanii? [ThisIsMoney]

Jednoznacznego pomiaru nie udało nam się znaleźć, ale wygląda na to, że obliczone przez redakcję www.elektrowoz.pl około 270 kilometrów zasięgu Peugeota e-2008 może być wartością optymistyczną przy dobrej pogodzie i spokojnej jeździe. Gdy temperatura lekko spadnie, a jazda znormalnieje, zasięg nawet z pompą ciepła wyniesie raczej 220-240 kilometrów.

Oczywiście w mieście nadal może być to 270 i więcej kilometrów.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 20 głosów Średnia: 4.5]