Reuters dowiedział się, że KGHM, amerykańska firma Nuscale Power oraz polska PBE Molecule zawrą dziś porozumienie w temacie uruchomienia na terenie naszego kraju od 1 do 12 reaktorów atomowych. Pierwszy z nich ma wystartować już w 2029 roku, każdy ma  mieć 77 MW mocy.

KGHM chyba już wie, że energia będzie coraz droższa

Skoro każdy z reaktorów ma mieć 77 MW mocy, to kiedy powstanie ich 12, KGHM będzie miał do dyspozycji w sumie 924 MW mocy. Dla porównania: w Bełchatowie jest ponad 5 100 MW, w Bogatyni – 1 488 MW mocy zainstalowanej. Komplet reaktorów atomowych, gdy już zacznie funkcjonować, będzie się więc lokował w okolicy 11. miejsca w Polsce (źródło).

Nowe elektrownie jądrowe mają wykorzystywać istniejące turbiny parowe z elektrowni zasilanych węglem. Zostaną zbudowane w oparciu o małe reaktory modułowe (ang. SMR, SMRS), pierwszy ma wystartować już w 2029 roku. Producent podaje, że 77 MW to maksymalna moc pojedynczego modułu, ilustracja poniżej obrazuje prawdopodobnie jego fragment:

Jak przypomina Reuters, Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie zadeklarował chęci osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Sam KGHM zapowiadał kilka miesięcy temu, że chce się skupić na małych reaktorach, wodorze i turbinach wiatrowych ulokowanych na morzu.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: