Nadchodzą zmiany w przepisach dotyczące hulajnóg elektrycznych. Będą one miały nakaz poruszania się drogami dla rowerów oraz wbudowane ograniczenie do 25 km/h. Osoby w wieku od 10. do 18. roku życia będą mogły z nich skorzystać wyłącznie z kartą rowerową.

Minister infrastruktury poustawia e-hulajnogi

Ministerstwo infrastruktury ogłosiło rozpoczęcie prac nad projektem nowelizacji 1) ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustaw o 2) elektromobilności i 3) biokomponentach i paliwach alternatywnych. Zostanie do nich wprowadzona kategoria urządzeń transportu osobistego (UTO) zasilanych elektrycznie, które zyskają podobne prawa i obowiązki jak rowery. Do UTO zaliczane są między innymi e-hulajnogi.

Najważniejsza zmiana to odróżnienie hulajnóg elektrycznych od zwykłych oraz określenie granicznych parametrów technicznych tych zasilanych elektrycznie: do 25 km/h szybkości maksymalnej, do 1,25 metra długości, 0,9 metra szerokości i 25 kilogramów masy.

> Toyota chce „popularyzować samochody elektryczne”. Oto propozycja dla świata

Zniknie obecny obowiązek jazdy e-hulajnogą po chodniku. Pojazdy zostaną skierowane na drogi dla rowerów. Elektryczne hulajnogi będą mogły znaleźć się na jezdni tylko pod warunkiem, że pojawią się tam wydzielone pasy [dla rowerów] lub jezdnia posiada ograniczenie do 30 km/h – ta ostatnia sytuacja dość często występuje na osiedlach.

Dopiero wtedy, gdy nie będzie ani ścieżki rowerowej, ani przystosowanej jezdni, elektryczna hulajnoga będzie mogła poruszać się po chodniku. Jednak jadąca na niej osoba będzie musiała zadbać o ograniczenie szybkości.

Jazda hulajnogą elektryczną nie będzie dozwolona poniżej 10. roku życia. W wieku od 10 do 18 lat na e-hulajnodze będzie się można jeździć wyłącznie z kartą rowerową.

Zmiany nie będą dotyczyły hulajnóg napędzanych nożnie (bez silników elektrycznych) – te nadal będą mogły poruszać się po chodnikach. Prace nad nowelizacją mają ruszyć już w nadchodzącym tygodniu.

> Pierwszy długodystansowy lot samolotem elektrycznym w Polsce: Pipistrel Alpha Electro dzięki Fortum Polska

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]