Czy zasięg samochodu elektrycznego zależy od rozmiaru kół? Zależy – i to jeszcze jak! Portal Electrek wychwycił właśnie, że na stronach amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) pojawiła się informacja o zasięgach nadchodzącego rocznika Tesli Model 3 Performance w zależności od felg. Różnice sięgają kilku procent.

Średnica felgi a zasięg Tesli 3 Performance

W domyślnej konfiguracji Tesla Model 3 Performance oferowana jest z 20-calowymi felgami „Performance”. W Europie żaden inny wariant nie pokazuje się w konfiguratorze, w Stanach Zjednoczonych widoczne są również 18-calowe felgi z nakładkami Aero – ale nie da się ich wybrać (ilustracja poniżej).

Dla rocznika modelowego (2019), Tesla Model 3 Performance posiadała tylko jedną informację na temat zasięgu auta według EPA – czyli tego, który redakcja www.elektrowoz.pl podaje jako realny. Było to 499 kilometrów (310 mil) na jednym ładowaniu.

Dla rocznika modelowego (2020) pojawiły się aż trzy wartości:

  • Tesla Model 3 Performance z 20-calowymi felgami – 481,2 km, zużycie energii: 18,6 kWh/100 km (186 Wh/km).
  • Tesla Model 3 Performance z 19-calowymi felgami – 489,2 km (+1,7 proc.), zużycie energii: 18 kWh/100 km (180 Wh/km).
  • Tesla Model 3 Performance z 18-calowymi felgami i kołpakami Aero – 518,2 km (+7,7 proc. w stosunku do felg 20-calowych), zużycie energii: 16,8 kWh/100 km (168 Wh/km):

W ostatnim z wariantów nieprzypadkowo dodaliśmy informację, że są to felgi z kołpakami Aero. Duża płaska powierzchnia nakładek zmniejsza penetrację felgi przez powietrze i pozwala na uzyskanie dodatkowych kilku procent zasięgu:

> Czy warto stosować nakładki Aero? Test: 4,4-4,9 procent oszczędności na zużyciu energii w stosunku do wersji bez nakładek

Intrygujące jest to, że podawane przez EPA wyniki po raz pierwszy pasują do danych raportowanych przez nabywców Tesli Model 3 Performance z całego świata. Olbrzymia większość deklarowała, że osiąga do 480 kilometrów na jednym ładowaniu, a deklarowane przez producenta 499 kilometrów wymaga sporej ekwilibrystyki (i wolnej jazdy).

I choć zwykle ufamy EPA i producentowi, tutaj się wyłamywaliśmy, co widać było choćby w naszym ranking TOP 10 aut z największymi zasięgami.

> 8. Tesla Model 3 (2019) Long Range AWD Performance ~74 kWh – 480-499 km

Interesujące jest również to, że nowe wyniki w ogóle nie pasują poprzedniego rocznika modelowego. Tesla nie chwaliła się modernizacjami samochodów, niewykluczone zatem, że wpływ na podane przez EPA liczby są powiązane z ulepszeniami w nowych wersjach software’u:

> Tesla zwiększy moc, zasięg i szybkość ładowania za pomocą… aktualizacji oprogramowania

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: EPA zaokrągla zużycie energii do liczb całkowitych. My podajemy je z dokładnością jednego miejsca po przecinku.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 11 głosów Średnia: 4.5]