Ustawa o elektromobilności – nad którą nadal trwają prace – wprowadza kilka istotnych zmian dotyczących miejsc parkingowych dla samochodów elektrycznych. Miejsca parkingowe przy ładowarkach będą musiały zostać czytelnie oznaczone, a za pozostawienie na nich samochodu spalinowego będzie groził mandat w wysokości do 500 złotych.

Ustawa o elektromobilności a miejsca parkingowe dla samochodów elektrycznych

Ustawa o elektromobilności wprowadza zmianę w ustawie o drogach publicznych. Organ odpowiedzialny za zarządzanie ruchem na drodze, będzie musiał wyznaczyć stanowiska postojowe przy stacjach ładowania, a także na drogach publicznych, w strefach zamieszkania i ruchu.

> AUSTRIA: Tesla ją PRZYTŁOCZYŁA, dlatego przekroczyła szybkość o 86 km/h

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Miejsca parkingowe przy ładowarkach muszą być oznaczone w taki sposób, by dało się je odróżnić od pozostałej przestrzeni. Musi być ich tyle, ile jest punktów ładowania. Należy tu jednak podkreślić, że w projekcie ustawy z 13 października 2017 roku nie znalazła się informacja, jak konkretnie miałoby wyglądać takie oznaczenie.

Co ciekawe, miejsca parkingowe dla samochodów elektrycznych mogą zostać wyznaczone również tam, gdzie nie ma ładowarki. Można to zrobić w celu promocji elektromobilności.

Miejsce przy ładowarce zajęte przez auto spalinowe – jaki mandat?

Zacznijmy od tego, że miejsce, które nie zostanie czytelnie oznaczone, będzie mogło zostać bezkarnie zajęte przez samochód spalinowy.  Dokładnie tak samo, jak teraz.

Jeśli miejsce będzie oznaczone w sposób standardowy (który nie został zdefiniowany), kierowcy grozi mandat w wysokości do 500 złotych za parkowanie w miejscu niedozwolonym. Jeżeli natomiast miejsca przy ładowarce zostaną oznaczone jako strefa wyłącznie dla pojazdów niskoemisyjnych, kierowcy grozi mandat w wysokości 500 złotych.

> V2G, czyli samochód jako magazyn energii dla domu

Na ilustracji: samochód spalinowy zajmuje miejsce przy ładowarce na parkingu centrum handlowego w Katowicach

Zielone tablice rejestracyjne dla samochodów elektrycznych – zalajkuj i SPRAWDŹ:

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 4]