Tesle wyświetlają kilka różnych rodzajów zasięgu. Jednym z nich jest Typical (Europa) / Rated (Ameryka) Range, który znajduje się przy ikonie baterii i który powinien opisywać dość realistyczny zasięg auta przy normalnej jeździe i dobrej pogodzie. Ale po ostatnich aktualizacjach firmware jest z nim zamieszanie, jednym spada, innym rośnie.

Zasięg Rated kontra prawdziwa jazda

Różne etykietki zasięgów w Europie i Stanach Zjednoczonych biorą się z faktu stosowania różnych procedur badawczych, które dają różne wyniki. Rated (ang. oszacowany, prognozowany) wyznaczane w Europie z wykorzystaniem WLTP w Ameryce nosi oznaczenie Ideal (ang. wymarzony, idealny), czyli zasięgu z muskaniem pedału przyspieszenia przy doskonałej pogodzie.

Z kolei amerykańskie Rated to efekt bardziej realistycznej procedury EPA (źródło) – w Europie dokładnie ten sam zasięg opisywany jest słowem Typical (ang. typowy, właściwy).

> Typical Range vs Projected Range vs Rated Range – jak rozumieć wskaźniki zasięgu w Tesli

Niektórzy amerykańscy właściciele Tesli zauważyli, że po ostatniej aktualizacji oprogramowania ich zasięg Rated uległ zmianie. Elon Musk obiecywał wzrost, ale w rzeczywistości w wielu samochodach wartość spadła o kilka mil. Dirty Tesla zanotował zjazd z 305 mil / 491 km do 295 mil / 475 kilometrów, choć warunki eksploatacji nie uległy zmianie (źródło).

Dzień później było to już 290 mil / 467 kilometrów.

Spadek zasięgu wyświetlanego przy ikonie baterii – co robić?

Pojawiły się różne sugestie: że mógł to być efekt innego obliczania degradacji, wpływ pogody, brak ustawionego poprawnie rozmiaru kół. Doświadczeni kierowcy, którzy mają swoje Modele 3 od dłuższego czasu, sugerowali, żeby przełączyć wskaźnik na wyświetlanie procent i przestać się przejmować, ponieważ zauważali podobne fluktuacje w górę i w dół w przeszłości.

Fluktuacje najczęściej związane były z instalacją nowych wersji software’u.

Ktoś podpowiedział też, żeby dokonać „kalibracji” baterii ładując ją kilka razy do pełna i rozładowując do okolic zera. Przypomina to trochę okadzanie w celu wypędzenia złego ducha, ale operacja ponoć działa: zasięg Rated prezentowany obok ikony baterii z czasem urósł.

Jeśli interesuje nas realny zasięg samochodu w trakcie jazdy, najlepiej zrobimy przełączając się na ekran zużycia energii i kartę Average Range. Jest tam wyświetlana wartość Projected Range, która pokazuje zasięg Tesli obliczony na podstawie konsumpcji z ostatniego etapu jazdy.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 9 głosów Średnia: 2.8]