Ustawa o elektromobilności zniosła obowiązek uiszczania podatku akcyzowego od samochodów elektrycznych oraz nowoczesnych hybryd plug-in. Jednak z ulgi jeszcze NIE MOŻNA skorzystać – ten fragment Ustawy wejdzie w życie, gdy pozytywnie zaopiniuje go Komisja Europejska. Kiedy to się wydarzy?

Akcyza na samochody elektryczne a Komisja Europejska – terminy, możliwości, wszystko, co wiemy

Według komentarza zamieszczonego na Forum elektrowoz.pl przez użytkownika Artur Wasiak, polska prośba o sprawdzenie, czy zniesienie akcyzy na samochody elektryczne jest zgodne z unijnym prawem, została przesłana Komisji Europejskiej 2 stycznia 2018 roku z numerem SA.49981.

Niestety, na stronach Komisji Europejskiej zgłoszenie o takim numerze nie istnieje, tj. nie daje się wyszukać. Takie zgłoszenie nie jest również widoczne na liście zgłoszeń z ostatnich trzech miesięcy.

> Najpopularniejsze samochody elektryczne w Europie Zachodniej: 1) e-Golf, 2) Zoe, 3) i3 [ranking styczeń 2018]

Zniesienie akcyzy w marcu? Czy w czerwcu? Czy w 2019 roku?

Zaczęliśmy zatem przeglądać inne zgłoszenia dotyczące obniżenia lub zniesienia podatku akcyzowego (ang. excise tax). Również w tym wypadku nie udało nam się znaleźć żadnego zgłoszenia związanego z samochodami elektrycznymi. Ale przy okazji dowiedzieliśmy się, że średni czas podejmowania decyzji w takich sprawach od momentu zgłoszenia do wydania decyzji to 3-6 miesięcy.

To sugeruje, że Komisja wyda decyzję ws. możliwości zdjęcia akcyzy z samochodów elektrycznych i hybryd plug-in w między marcem/kwietniem a czerwcem 2018 roku. Należy jednak pamiętać, że nie żyjemy ostatnio zbyt dobrze z organami Unii Europejskiej, nie spełniamy ani próśb, ani nie wypełniamy poleceń, a samą Ustawę o elektromobilności przyjęliśmy rzutem na taśmę, pod groźbą grożących nam sankcji (za którymi zresztą sami głosowaliśmy).

Oficjalne terminy

Standardowy czas przebywania dokumentu w kolejce to 3 miesiące. Może on zostać wydłużony o kolejne 3 miesiące, jeśli sprawa wymaga bardziej dogłębnej analizy plus 1 miesiąc na obsługę. Jeśli w temacie toczą się już jakieś procesy albo wymagane jest zgranie z pracami innych zespołów, prawo może zostać wstrzymane na 12-18 miesięcy.

Innymi słowy: termin zniesienia akcyzy na samochody elektryczne i hybrydy plug-in w Polsce jest bliżej nieokreślony.

Poprosiliśmy Ministerstwo Energii o potwierdzenie daty/numeru zgłoszenia lub komentarz w tej sprawie.

> Stacje ładowania samochodów elektrycznych Greenway – plany 2018 [SPIS]

Czy Komisja Europejska blokuje Ustawę o elektromobilności?

Czy oczekiwanie na decyzję KE oznacza, że cała Ustawa o elektromobilności jest nieważna? Otóż: nie. Weszły już w życie przepisy dotyczące zwolnienia z opłat parkingowych na drogach publicznych czy możliwości jazdy po buspasie.

Decyzja Komisji Europejskiej w opisywanym przypadku dotyczy artykułu 58 Ustawy o elektromobilności, a konkretniej: artykułu 85, w którym uzależnia się obowiązywanie artykułu 58 od decyzji Komisji Europejskiej.

> Ustawa o elektromobilności [PDF] do pobrania (ZA DARMO)

Na ilustracji: tylna lampa Mercedesa B250e (c) Motoblog

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 17 głosów Średnia: 4.7]