W 2012 roku nagrałem wideo, w którym pokazywałem, co się dzieje z człowiekiem zamkniętym w samochodzie spalinowym podczas upału. Silnik nie był aktywny, klimatyzacja nie działała, ja w ciągu godziny straciłem co najmniej 0,8 kilograma wagi. Samochody elektryczne rozwiązują ten problem.

Samochód spalinowy: silnik nie działa, w kabinie sauna

Kodeks drogowy mówi wprost: używanie silnika – a więc klimatyzacji – w samochodzie spalinowym jest niedozwolone podczas postoju. Oto cytat z rozdziału 5, artykułu 60, punktu 2:

2. Zabrania się kierującemu:

  1. oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu,
  2. pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze.

W efekcie wnętrze kabiny podczas upału zamienia się w saunę, cierpią na tym zamknięci w środku ludzie i zwierzęta. Nawet dorosły człowiek ma problem, żeby przetrwać w takiej temperaturze:

Samochód elektryczny = kłopot z głowy

Samochody elektryczne rozwiązują ten problem. Podczas postoju możliwe jest uruchomienie klimatyzacji, która będzie chłodzić wnętrze kabiny. Klimatyzacja zasilana jest bezpośrednio z baterii auta. Co więcej: w wielu autach elektrycznych klimatyzację można uruchomić zdalnie, z poziomu aplikacji w smartfonie – tak więc nie musimy wracać do samochodu, jeśli o niej zapomnieliśmy.

> WARSZAWA. Mandat za parkowanie elektrykiem – jak się odwoływać?

Warto zapamiętać: Kodeks drogowy zakazuje włączania silnika (=klimatyzacji) podczas postoju autem spalinowym. Ten zakaz nie obowiązuje samochodu elektrycznego, ponieważ do działania klimatyzacji silnik nie musi znajdować się w ruchu.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]