Przegłosowano ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz prawnych. Korekta była niezbędna, żeby osoby otrzymujące dopłaty nie musiały uiszczać od dofinansowań podatku dochodowego w wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu procent kwoty.

Start naboru wniosków o dopłaty do samochodów elektrycznych – jakie będą następne kroki?

Trzecie czytanie ustawy odbyło się 20 grudnia 2019 roku. Przeciwko ustawie byli Marcin Horała (PiS), Władysław Bartoszewski (PSL-Kukiz15) oraz Stanisław Tyszka (PSL-Kukiz15), wstrzymało się 10 posłów Konfederacji (źródło). Za ustawą zagłosowało 430 posłów, co oznacza, że została ona przegłosowana.

Teraz ustawa trafi do Senatu, którego pierwsze – a właściwie: trzecie z bieżącego porządku obrad – posiedzenie zaplanowano na 8 i 9 stycznia 2020 roku 15-16-17 stycznia, z czego zmiana ustawy o podatku dochodowym stanowi punkt drugi obrad (źródło). Jeśli ustawa zostanie przegłosowana w Senacie, pozostanie jeszcze podpis prezydenta i publikacja w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie z treścią przegłosowanego projektu ustawa wchodzi 15. dnia od dnia ogłoszenia („po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia”). Teoretycznie start naboru wniosków można by ogłosić wcześniej i wstrzymać się z wypłatami do dnia wejścia w życie ustawy, ale biorąc pod uwagę ostatnie zawirowania, raczej do tego nie dojdzie.

> Volkswagen ID.3 – ciekawostki, nowinki, co warto wiedzieć [wideo]

Wnioski będą zbierane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będzie można je wypełniać tylko online, nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wszelkie druki były gotowe już w grudniu 2019 roku.

Należy pamiętać, że do dopłaty będą się kwalifikowały wyłącznie samochody elektryczne kosztujące do 125 000 złotych. Należy je kupić po ogłoszeniu naboru wniosków, decyduje tutaj data na fakturze.

Prace nad ustawą można śledzić TUTAJ.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 10 głosów Średnia: 4.7]