Dostaliśmy od Czytelnika Bartosza pytanie o ulicę Bukowską w Poznaniu (na zdjęciu). Jeśli samochód elektryczny porusza się buspasem, to której sygnalizacji świetlnej powinien słuchać. Oto odpowiedź na to pytanie.

Buspas z osobną sygnalizacją – na co powinien zwracać uwagę kierowca samochodu elektrycznego?

Według Ustawy o elektromobilności:

Art. 148a. 1. Do dnia 1 stycznia 2026 r. dopuszcza się poruszanie pojazdów elektrycznych, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, po wyznaczonych przez zarządcę drogi pasach ruchu dla autobusów.

…ustawodawca dopuszcza poruszanie się po buspasach i nie wprowadza żadnych dodatkowych zmian dotyczących sygnalizatorów świetlnych. Jako że tego rodzaju sygnalizatory skierowane są do pojazdów transportu zbiorowego i nie zostały wymienione w treści ustawy, to nie dotyczą one kierowców samochodów elektrycznych na buspasie.

Sygnalizator SB (po prawej) widoczny na zdjęciu nad buspasem przeznaczony jest wyłącznie dla autobusów – informuje o tym tabliczka „BUS”.

> Bupas i nakaz zjazdu, bo „Nie dotyczy komunikacji miejskiej” – czy można wjechać samochodem elektrycznym?

Innymi słowy: nic się nie zmieniło. Kierowca samochodu elektrycznego na buspasie powinien respektować sygnalizatory standardowe od S-1 do S-3 (z wariantami). W tym konkretnym przypadku kierowca elektryka powinien ruszyć dopiero wtedy, gdy zobaczy zielone światło po lewej stronie, a nie pionową białą kreskę nad głową.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]