Oto spis największych fabryk ogniw do baterii litowo-jonowych na świecie. W 2020 roku liderem ma być chiński CATL, za nim ulokuje się Tesla i Lishen. Polska ma się znaleźć na 8. miejscu dzięki podwrocławskiej fabryce LG Chem, która ma wytwarzać 8 GWh ogniw rocznie.

Największe fabryki ogniw / baterii na świecie

Wykres pochodzi sprzed około roku i nie zawiera ostatnich aktualizacji, ale i tak pozwala się zorientować, gdzie skupiona jest produkcja ogniw elektrycznych. Największa fabryka należy do chińskiego CATL, który w 2020 roku planuje wytwarzać w niej 50 GWh ogniw. Na drugim miejscu ma się znaleźć Tesla (35 GWh), na trzecim Lishen z 20 GWh ogniw. Czwarte miejsce ma należeć do koreańskiego LG Chem (18 GWh), piąte – do BYD (12 GWh).

Na ósmym miejscu mają się znaleźć podwrocławskie Kobierzyce z planowaną produkcją wynoszącą 5 GWh ogniw bateryjnych. Ogniwa LG Chem będą trafiały przede wszystkim do samochodów koncernu Volkswagena, w tym Audi, Porsche i VW. Gdyby były stosowane w Nissanie Leafie, roczna produkcja podwrocławskiej fabryki wystarczyłaby do wytworzenia 200 tysięcy Nissanów Leafów 40 kWh.

Nie wszystkie dane są jawne, ale już dziś LG Chem deklaruje, że w 2020 roku chce wytwarzać aż 90 GWh ogniw elektrycznych. Prognozy dotyczące produkcji podnoszono dwukrotnie tylko w ciągu ostatniego roku! To sugeruje, że wszystkie widoczne na mapce liczby należy pomnożyć o 1,5-3, żeby otrzymać faktyczne plany producentów.

> LG Chem zwiększa plany dotyczące produkcji ogniw. W 2020 roku więcej niż cały rynek w 2015!

Na ilustracji: mapa największych fabryk ogniw elektrycznych na świecie (c) [ktoś zamazał]

 

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]