Wraz z „wiosenną” aktualizacją Tesli / Tesla Spring Release 2024.14.x, oprócz szeregu ciekawostek, które już opisywaliśmy, pojawiła się jeszcze jedna, godna omówienia: sprawdzanie poziomu zabrudzenia filtra powietrza. Z kolei update 2024.20.x – w dużej części komplementarne z 2024.14.x – usunęło gry Atari z samochodów z procesorami AMD Ryzen. W oprogramowaniu pojawił się też tajemniczy planer podróży o nazwie Voyage.

Sprawdzanie filtra powietrza w Tesli

Aby sprawdzić poziom zanieczyszczenia filtra powietrza w Teslach, od firmware 2024.14.x / Spring Update należy uruchomić menu serwisowe przez przytrzymanie przez kilka sekund nazwy modelu, po czym wpisać jako hasło słowo service. W części poświęconej Zarządzaniu temperaturą -> Klimatyzacji (HVAC) należy kliknąć słowo Right, by sprawdzić zabrudzenie (raczej: poziom przepuszczalności) filtra powietrza. Poniższa klatka pochodzi z kanału Jeef Keenan na YouTube, właściciel samochodu twierdzi, że zmieniał filtr kilka miesięcy wcześniej:

Koniec gier Atari

W ramach aktualizacji 2024.20.1, obok doświetlania zakrętów i dodatkowego sterowania polem świetlnym, które zwiększa jego zasięg, pojawiła się ważna korekta software’u. Wszystkie samochody z komputerami opartymi na procesorze AMD Ryzen straciły dostęp do gier z biblioteki Atari (dawno temu: TeslAtari). Starsze modele z procesorami Intel Atom jeszcze oferują kompletną bibliotekę tytułów, ale i w tym wypadku może ona zostać wkrótce uszczuplona. Portal NotATeslaApp wymienia wśród tytułów m.in. Asteroids, Lunar Lander czy Missile Command. Dodajmy, że zaledwie miesiąc temu zrezygnowano z dalszego rozwijania platformy Steam w nowych Modelach S i X.

Gra Missile Command w Tesli (c) IGN / YouTube

Tajemniczy planer Voyage

Najbardziej tajemniczym elementem nowego firmware 2024.20.1, który odkrył Green, jest nowy planer podróży o nazwie Voyage, na razie ukryty w oprogramowaniu. Tesla wprowadziła dużą zmianę planera w 2022 roku, przy wyznaczaniu trasy samochody zaczęły brać pod uwagę czynniki w rodzaju ciśnienia powietrza w oponach czy nawet ładowanie telefonu. Oprogramowanie było świadome stopnia wykorzystania stacji, jednak zaczęło wyświetlać takie dane miesiące później. Na początku 2024 roku zaczęło informować kierowców o liczbie aut zmierzających do Superchargera i planować postoje z uwzględnieniem wieku baterii.

Mechanizmy stosowane przez Teslę wydawały się wzorcowe, zbliżone zaczęli wdrażać lub wdrożyli inni producenci. Trudno zatem powiedzieć, co firma Muska chce zmienić. Najbardziej prawdopodobny z domysłów dotyczy Robotaxi.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 4.8]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: