Niemiecki ADAC przeprowadził test mobilnych wallboksów, „przenośnych ładowarek” – urządzeń pozwalających na podpięcie samochodu do punktu ładowania prądem przemiennym, np. gniazdka 230 V czy gniazdka siłowego. Wygrał najdroższy Juice Booster 3 Air, drugie miejsce ex aequo zajęło kilka modeli, w tym polski Green Cell Habu, który od pewnego czasu jest oferowany jest w standardzie w sprzedawanych w Polsce samochodach elektrycznych marki Kia.
Najlepsza przenośna „ładowarka” do auta elektrycznego
Spis treści
Opisywane urządzenia to coś więcej niż klasyczna „cegła”, którą można podłączyć do gniazdka 230 V i którą otrzymujemy w zestawie z wieloma samochodami elektrycznymi. To mobilne stacje ładowania wyposażone w cały pakiet przydatnych funkcji, niekiedy też twarde obudowy, żeby nie uległy uszkodzeniu podczas przypadkowego najechania kołem. ADAC sprawdzał zarówno ich wytrzymałość na upadek, jak też wpływ zanurzenia pod wodę. W zestawieniu organizacji najlepsze wyniki osiągnął Juice Booster 3 Air w zestawie EU Traveller set, którego oceniono na 1,6 w skali od 5,5 do 0,6, gdzie 0,6 to wartość najlepsza (niemiecki system ocen jest odwrócony).
Cena Juice Boostera 3 Air wynosi w Polsce około 5 000 złotych, urządzenie kosztuje więc tyle, ile solidne naścienne wallboksy. Do jego zalet należy zestaw wtyczek do wszystkich możliwych gniazd i estetyczna twarda torba. Testującym „ładowarkę” spodobała się też aplikacja mobilna pozwalająca na kontrolowanie urządzenia oraz zabezpieczenia.
NRGkick, Green Cell Habu i Mercedes Flexible Charging System Pro
Na drugim miejscu uplasowały się aż trzy modele: DiniTech NRGkick, Green Cell Habu i model dołączany do Mercedesów, będący zresztą starszą wersją Juice Boostera. Wszystkie „ładowarki” oceniono na 1,8, Habu pochwalono za wbudowany modem, który pozwala na komunikację z elektroniką niezależnie od obecności WiFi, ale warto tutaj dodać, że darmowa transmisja między przewodem i aplikacją mobilną to oferta ograniczona czasowo. Zaletą była też długość przewodu (7 metrów) i przystępna cena, wadą tylko jedno złącze z drugiej strony – gniazdo siłowe CEE 16A. Austriacki NRGKick to [nieco tańszy] odpowiednik Juice Boostera.
Wszystkie siedem testowanych urządzeń dobrze spełniało swoją funkcję, dotyczyło to nawet najtańszego Junsun SYCDQ316, choć ten ostatni był mocno ograniczony funkcjonalnie. Automatyczne tłumaczenie wyników testu ADAC znajduje się poniżej, źródło TUTAJ: