Gdy przychodzą pierwsze ujemne temperatury, może się okazać, że drzwi przymarzły do samochodu. Jak zabezpieczyć się przed przymarzaniem drzwi? Jak je otworzyć, gdy już przymarzły? Oto nasze sprawdzone metody.

Sposób na zabezpieczenie drzwi przed przymarzaniem

Czego potrzebujesz:

  • dwóch-trzech chusteczek lub jednej nawilżonej ściereczki do czyszczenia brudu,
  • smaru (białego lub przezroczystego, do nabycia w dowolnym sklepie rowerowym),
  • jednej ściereczki do smarowania,
  • dwóch-trzech ściereczek do czyszczenia smaru.

Drzwi przymarzają do samochodu dlatego, że w szczelinach uszczelek zbiera się wilgoć. Gdy temperatura powietrza spada poniżej zera, wilgoć zamienia się w lód – i w ten sposób drzwi zostają „przyklejone” lodem do nadwozia.

> Jaki NAPRAWDĘ ma zasięg Nissan Leaf (2018)? [ODPOWIADAMY]

Co kupić, żeby ustrzec się przed mrozami? Aby zapobiec przymarzaniu, należy przed falą pierwszych mrozów wysmarować uszczelki w drzwiach czymś tłustym. My kupiliśmy w sklepie rowerowym za 14 złotych biały Michelin Fine Grease, który wystarczy na dobre 10-20 lat (!) stosowania, nawet jeśli równolegle będziemy smarować nim linki w rowerach. Smar ma tę zaletę, że jest uniwersalny, sam z siebie nie barwi i nie brudzi (choć zatłuszcza!).

Jak zabezpieczyć uszczelki przed mrozem? Wystarczy około 10-15 minut pracy. Najpierw trzeba 1) przetrzeć zewnętrzne, stykające się ze sobą uszczelki w nadwoziu i drzwiach, by oczyścić je z brudu. Można to zrobić wilgotnymi chusteczkami, ale wtedy operacja potrwa nieco dłużej, ponieważ uszczelki muszą wyschnąć przed smarowaniem.

Następnie należy 2) nabrać smar na ściereczkę i uczciwie rozsmarować go na uszczelkach. Po tej operacji można kilkukrotnie otworzyć i zamknąć drzwi, że smar trafił w dokładnie te same szczeliny, które zwykle zajmuje woda.

> Prezydent Duda WŁĄCZA SIĘ w promocję samochodów elektrycznych

Po zakończeniu smarowania przychodzi czas na czyszczenie. Suchymi (nie wilgotnymi) ściereczkami należy 3) uczciwie oczyścić uszczelki. Smar rozlokował się już w szczelinach, więc jesteśmy zabezpieczeni przed przymarzaniem. Czyszczenie sprawi, że nie ubrudzimy się i nie zatłuścimy ubrania przy wsiadaniu do samochodu.

A jak otworzyć drzwi, które już przymarzły?

Jeśli nie zabezpieczyliśmy drzwi, jak Teslabjorn (wideo poniżej), mogą one przymarznąć do samochodu. Nie wolno ich wtedy odrywać na siłę! Trzeba spróbować docisnąć drzwi do auta (na przykład tyłem, żeby tylko skruszyć lód w uszczelkach), a gdy to nie pomoże, trzeba spróbować wejść przez drzwi pasażera. Jeśli tylko my jeździmy naszym samochodem, po stronie kierowcy gromadzi się więcej wilgoci i drzwi przy kierownicy przymarzają mocniej.

Warto też spojrzeć na słońce: drzwi od strony południowej, rozgrzane przez słońce, zawsze otworzą się łatwiej niż drzwi od strony północnej.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Jazda samochodem elektrycznym w zimie – co trzeba wiedzieć?

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 16 głosów Średnia: 4.9]