Holenderska firma Ecotap przygotowała aplikację, która w czasie rzeczywistym pokazuje dostępność złączy ładowania. Wystarczy ją uruchomić, by sprawdzić, czy punkt ładowania, do którego się zbliżamy, w ogóle będzie w stanie nas obsłużyć.

Ecotap do pobrania

Aplikacja nosi nazwę Ecotap i dostępna jest dla systemów Android (pobierz: TUTAJ) oraz iOS (pobierz: TUTAJ). Nie wymaga logowania. W przeciwieństwie do PlugShare nie wymaga również żadnej akcji ze strony kierowcy – nie musi on odhaczać, że właśnie wpiął kabel do samochodu.

> Jak zaplanować podróż elektrykiem? PlugShare ma już planer podróży [w wersji beta]!

Aplikacja Ecotap sprawdza bowiem dostępność złączy online. Może to zrobić, ponieważ praktycznie wszystkie sieci punktów ładowania są ze sobą połączone i informują o zajętości złączy/gniazdek.

Znaleźliśmy tylko dwa minusy oprogramowania Ecotap. Pierwszy to gigantyczny zoom po wybraniu danej stacji ładowania, który utrudnia szybkie przeglądanie pobliskich stacji z użyciem jednej ręki. Drugi to niezbyt szybkie wyświetlanie punktów ładowania – przy przesuwaniu mapy trzeba chwilę odczekać, aż ładowarki pojawią się na ekranie.

Oprócz tego aplikacja nie poinformuje nas o czasie zajętości łącza. Nie dowiemy się więc, czy ktoś dopiero podłączył samochód, czy może stoi tam od dobrych 40 minut i zaraz będzie odjeżdżał.

Na ilustracji: Aplikacja Ecotap (po lewej) informuje o niedostępności złącza Chademo na stacji ładowania Greenway w Wola Park. Identyczną informację widzimy w Panelu kierowcy Greenway.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 4.2]