Jeden z Czytelników chciałby kupić używaną Teslę, ale zastanawia się, jak rozpoznać, ile zainstalowano w niej ładowarek. To dla niego ważne, ponieważ samochód z jedną ładowarką będzie się ładował z maksymalną mocą 11 kW, a samochód z dwiema ładowarkami – dwa razy szybciej, z mocą 22 kW.

Jak rozpoznać, czy Tesla Model S/X ma dwie ładowarki?

Zacznijmy od najważniejszego: wszystkie Tesle wyprodukowane na rynek europejski posiadają ładowarki trzyfazowe (3-f). Oczywiście fazowość dotyczy ładowania wyłącznie ze źródła prądu przemiennego (AC), ponieważ przy ładowaniu prądem stałym, np. z Superchargera, ładowarka przesyła energię wprost do baterii, z pominięciem wbudowanej ładowarki.

A teraz do rzeczy. W instrukcji obsługi dla Modelu S (modele przed rokiem 2016), Tesla nakazuje zerknąć pod tylne siedzenie. Ładowarka główna znajduje się pod tylnym siedzeniem za siedzeniem pasażera (czyli po prawej stronie). Ładowarka dodatkowa znajduje się pod siedzeniem, które znajduje się za siedzeniem kierowcy (czyli po lewej stronie).

Niestety, taka operacja nie zawsze jest możliwa, ponieważ wymaga demontażu siedzenia i mat ochronnych.

Inny sposób na sprawdzenie liczby wbudowanych w Teslę ładowarek, to obejrzenie numeru VIN. Jednak ta metoda nie daje wiarygodnych wyników w nowszych Teslach. Mniej więcej do 2014 roku siódmy znak w numerze VIN oznaczał:

  • A lub C – pojedyncza ładowarka,
  • B lub D – podwójna ładowarka.

> Lightyear One – samochód elektryczny na energię słoneczną, 5 kWh / 100 km!

Jak sprawdzić, czy Tesla Model S/X ma 2 ładowarki – inna metoda

Naszym zdaniem najprostsza metoda to kliknięcie błyskawicy na ekranie kontrolnym (lewy górny róg wyświetlacza) w chwili, gdy samochód nie jest podłączony do ładowania. W Tesli S przeznaczonej na rynek europejski w prawym dolnym rogu możliwe będzie ustawienie następujących opcji:

  • „16A” dla auta wyposażonego w jedną ładowarkę,
  • „32A” dla auta wyposażonego w dwie ładowarki.

W Tesli przeznaczonej na rynek amerykański lub kanadyjski na tym samym ekranie maksymalnymi wartościami będą:

  • „40” dla jednej ładowarki,
  • „80” dla dwóch ładowarek.

> Ile stacji ładowania Tesla Supercharger jest w Polsce? A ile w Europie? [ODPOWIADAMY]

Co było później?

Powyższy opis dotyczy samochodów produkowanych do 2016 roku, czyli Tesli Model S i X. W 2016 roku Tesla przeprowadziła lifting i modele produkowane od tamtego czasu posiadały tylko jedną trzyfazową ładowarkę o mocy 16 kW. W 2019 roku (Raven) doszło do ponownej korekty, samochody zaczęto wyposażać w pojedynczą ładowarkę 3-f o mocy 11 kW. Tak jest do teraz, tj. do początku roku 2021.

Tesla Model 3 od początku dysponuje wbudowaną ładowarką o mocy 11 kW. Tesla Model 3 Standard Range (bez „Plus”) miała dysponować ładowarką ~7 kW, ale na razie nie można jej zamówić.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 10 głosów Średnia: 4.6]