Tesla zaprezentowała film, na którym widać, jak działa funkcja Navigate on Autopilot (Nawigacja na Autopilocie) obecna w 9. wersji oprogramowania w Tesla Model 3. Sądząc po układzie rąk na filmie, samochód przez pewną część trasy przejechał z minimalnym udziałem kierowcy, włączając w to wjazdy i zjazdy z dróg.

Navigate on Autopilot, czyli krok bliżej do autonomicznych Tesli

Zaznaczmy: film został nakręcony przez producenta, więc nie ma w nim wpadek, niedoróbek, wszystko działa jak powinno (źródło). W dodatku widać, że kierująca samochodem cały czas trzyma ręce na kierownicy – aktywnie steruje samochodem, gdy są na górze oraz biernie pilnuje jazdy, kiedy dłonie są na dole.

Tesla prawdopodobnie nie chciała niczego sugerować kierowcom, bo w normalnym życiu ręce raczej będą spoczywały na udach prowadzącego.

> Tesla Software v9 już w Polsce – nasi Czytelnicy otrzymują aktualizację!

A jak uruchomić Navigate on Autopilot? Podczas wyznaczania trasy należy kliknąć przycisk z tym napisem na ekranie (ilustracja na górze), a podczas jazdy dwukrotnie pociągnąć dźwignię po prawej. Automatycznie włączy się wtedy Autosteer (pojazd sam zacznie sobą kierować) i Traffic-Aware Cruise Control (Tesla będzie dostosowywać szybkość jazdy do ruchu drogowego).

Na filmie widać, że auto wjeżdża na drogę szybkiego ruchu bez włączania kierunkowskazu, ale przy zmianie pasów na rozjeździe kierunkowskaz jest uruchomiony – robi to człowiek, który potwierdza zmianę kierunku jazdy. Funkcja z uprzedzeniem informuje, że Navigate on Autopilot przestanie wkrótce działać. Wtedy człowiek może przejąć kontrolę nad samochodem.

Warto obejrzeć:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 6 głosów Średnia: 4.3]