Potencjalni nabywcy Nissana Leafa zastanawiają się, czy samochód można ładować ze zwykłej domowej instalacji. Oraz ile czasu zajmie ładowanie Leafa z domowego gniazdka. Odpowiedzmy na te pytania.
Ładowanie samochodu elektrycznego w domu
Spis treści
Generalnie o sytuacji należy myśleć w taki sposób: ładowanie samochodu elektrycznego z gniazdka w domu odbywa się w nocy. A czy jest to godzina do uzupełnienia baterii, czy może 6 godzin do pełnego naładowania – to nie ma większego znaczenia, ponieważ potrzeba wyjazdu o 2:15 w nocy pojawia się niezwykle rzadko.
Po prostu: przyjeżdżamy z pracy/kina/zajęć, podpinamy auto do gniazdka i więcej o nim nie myślimy. Rano będzie naładowany.
Ładowanie Nissana Leafa ze ściennego gniazdka
A teraz konkrety. Ładowanie Nissana Leafa z gniazdka w domu jest możliwe i nigdy nie potrwa więcej niż maksymalnie 8-12 godzin przy kompletnie rozładowanych bateriach o pojemności 24 kilowatogodzin (kWh, najpopularniejszy model w Polsce).
Przed pierwszym ładowaniem warto poprosić elektryka o inspekcję, czy instalacja wytrzyma obciążenie. Modele z bateriami o pojemności 24 kWh posiadają wbudowane ładowarki o mocy 3,6 kilowata (kW), które bez dodatkowej stacji ładującej pobiorą z sieci 2,2 kW (ograniczenie Nissana). Może to przez kilka godzin generować obciążenie podobne do poboru mocy przez rozgrzewający się piekarnik.
Na rynku są jednak dostępne modele z większymi bateriami i wbudowanymi ładowarkami o mocy 6,6 kW – do takiego poboru mocy przyda się już ścienna ładowarka i dedykowana instalacja. Jest to szczególnie istotne w domach, w których instalacje elektryczne są aluminiowe i mają po 30 lub więcej lat.
> Nissan Leaf a przymrozki – o czym trzeba pamiętać?
Ładowanie samochodu w mieście z szybkich ładowarek CHAdeMO to czas rzędu od 20-30 minut wzwyż – w zależności od tego, ile jeszcze musimy przejechać.
Samochód elektryczny i nocne taryfy
Przy zakupie samochodu elektrycznego, który będzie ładowany z gniazdka w domu, warto się zainteresować nocnymi taryfami. Ładowanie samochodu w nocy może być wtedy prawie dwa razy tańsze – będzie kosztować 25-30 groszy za 1 kWh zamiast 50-60 groszy za 1 kWh!
|REKLAMA|
|/REKLAMA|