Tesla Model 3 to najtańszy model w gamie Tesli. Można go ładować z typowych ładowarek Typu 2 lub CHAdeMO, ale można też wykorzystać szybkie ładowarki Tesla Supercharger. Ile to kosztuje?

Ładowanie samochodu Tesla M3

Ładowanie auta w domu będzie kosztować dokładnie tyle, ile płacimy za energię. Czyli jeśli jedna kilowatogodzina (kWh) energii kosztuje 0,6 zł, to za doładowanie 10 kWh zapłacimy 6 złotych. O tyle zwiększy się nasz rachunek za prąd.

Ceny ładowania na szybkich ładowarkach (na przykład sieci Greenway) nie zostały jeszcze ustalone i nie są znane. Zanosi się na to, że będą wynosiły co najmniej 1,25 złotego za każdą minutę (nie kilowatogodzinę) ładowania:

> Cennik Greenway w ankiecie: 3/4 cen w propozycji powyżej cen na Słowacji

Ile kosztuje ładowanie Tesla Model 3 na Superchargerze? Ok. 16,3 złotego za 100 kilometrów

Najciekawsza jest jednak możliwość ładowania Modelu 3 na Superchargerach Tesli (obecnie: Wrocław, Katowice, Poznań, wkrótce: Ciechocinek i Stryków). Otóż właściciel samochodu zapłaci za ładowanie 0,5 złotego za minutę przy ładowaniu z mocą do 60 kilowatów (kW) ALBO 1 złotówkę za minutę przy ładowaniu z mocą powyżej 60 kilowatów.

Jeśli przyjąć, że takie ładowanie jak na filmie jest typowe dla Modelu 3, zapłacilibyśmy za około 45 minut ładowania z pełną mocą i około 15 minut z mocą poniżej 60 kW [liczby są przybliżone, film ma dużą wyrwę w środku]. Czyli łączny koszt ładowania wyniósłby około 45 + 7,5 złotego = 52,5 złotego

Za tę kwotę uzyskalibyśmy dodatkowe 322 kilometry zasięgu [dane za autorem filmu], co daje koszt 16,3 złotego za 100 kilometrów. To odpowiednik około 3,47 litra benzyny na 100 kilometrów.

A jak się płaci za takie ładowanie? Pieniądze pobierane są automatycznie z karty przypisanej do właściciela konta w Tesli.

Cennik: Tesla

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 78 głosów Średnia: 4.4]