Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił, że 22 listopada rozpocznie nabór wniosków o dopłaty do aut elektrycznych dla firm, organizacji, stowarzyszeń itd. Budżet całego programu wynosi obecnie 700 milionów złotych, dofinansowaniami objęte są samochody osobowe (M1), dostawcze (N1) oraz jednoślady, trzy- i czterokołowce (L1e-L7e).
NFŚOiGW: Dopłaty do samochodów elektrycznych dla firm za 2,5 tygodnia
Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 22 listopada 2021 do 30 września 2025 albo do czasu wyczerpania się budżetu. Wśród podmiotów uprawnionych wymienia się firmy, rolników indywidualnych, kościoły, instytuty badawcze, fundacje, jednostki sektora finansów publicznych (źródło).
Dofinansowanie wynosi 18 750 złotych przy zakupie samochodu elektrycznego lub 27 000 złotych, jeśli nabywca auta zadeklaruje roczny przebieg wynoszący co najmniej 15 000 kilometrów, z zastrzeżeniem maksymalnej ceny wynoszącej 225 000 złotych. Ta ostatnia wartość jest ceną netto, kwotą po odliczeniu 50 procent VAT lub brutto, w zależności od tego, w jaki sposób firma rozlicza takie wydatki (patrz też: Dopłaty do samochodów elektrycznych dla firm z ceną ZAKUPU. Do 201,7 tys. zł netto, jeśli ktoś odlicza 50% VAT).
Na auta dostawcze do 3,5 tony (N1) będzie można uzyskać do 50 lub do 70 tysięcy złotych (maksymalnie do 20 lub 30 procent kosztów kwalifikowanych), również w zależności od przebiegu – i bez progu cenowego. Przy jednośladach będzie to maksymalnie 5 000 złotych.
Ogłoszony właśnie program dopłat dotyczy firm (i innych instytucji lub organizacji), które kupią pojazdy z własnych środków lub z wykorzystaniem kredytu. Program dopłat w ramach leasingów wystartuje dopiero wtedy, gdy zaczną ogłaszać go instytucje udzielające leasingów, ponieważ to one będą upoważnione do odebrania środków w ramach dopłat, by w ten sposób obniżyć całkowitą cenę zakupu pojazdu.