Do jakiego poziomu ładować Teslę 3 w domu? Według Elona Muska nie ma sensu zatrzymywać się poniżej poziomu 80 procent. Jego zdaniem nawet 90 procent „nadal jest w porządku”. Właściciele Tesli nie powinni się również przejmować schodzeniem do lub poniżej 5 procent naładowania baterii.

Jak ładować baterię Tesla Model 3? Elon Musk: 5-90 procent nadal jest OK

Badacze z firmy BMZ sprawdzili, jaki cykl pracy jest najkorzystniejszy dla ogniw elektrycznych Samsunga SDI. Okazało się, że wytrzymywały one najdłużej, gdy były ładowane do 70 procent pojemności i rozładowywane do 0 procent. Z kolei sam Elon Musk zalecał w 2014 roku pracę w cyklu 80-30 procent.

> Ekspert od baterii: Ładowanie samochodu elektrycznego [Tesli] tylko do 70 procent pojemności

Jednak czasy się zmieniają, pojemności ogniw rosną, a baterie to zbiory ogniw zarządzane przez coraz bardziej inteligentne systemy BMS. Dziś Elon Musk deklaruje, że baterie Tesli 3 nie powinny mieć problemu przy pracy w cyklu 5-90 procent (źródło):

W dalszej dyskusji pojawił się wątek eksperta od baterii, którego cytowaliśmy w linku na górze („Ekspert od baterii…”). Elon Musk pochwalił go, ale stwierdził, że dodatkowe 10 procent w stosunku do zalecanych 70 procent jest po prostu wygodniejsze. Z tego wniosek, że przy normalnym ładowaniu w domu cykl 10-80 procent będzie najlepszy dla baterii, jednak nie należy się przejmować, gdy zjedziemy poniżej 5 procent albo dojedziemy do 90 procent pojemności.

> Aktualne ceny samochodów elektrycznych w Polsce [grudzień 2018]

Można też na temat spojrzeć zdroworozsądkowo: należy samochód ładować do takiego poziomu, który pozwoli nam bez stresu załatwić wszystkie spodziewane i niespodziewane sprawy. W końcu na baterię mamy co najmniej 8 lat gwarancji…

Na zdjęciu: gniazdo ładowania Tesla Model 3 USA

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 14 głosów Średnia: 4.6]