Kanał youtube’owy Tesla Owners Online opublikował reklamę felg aluminiowych do Tesli Model 3 o nazwie Fast EV01+. Przy okazji przeprowadzono dwa ciekawe pomiary: zużycie energii Modelu 3 przy 120 km/h oraz różnice w zużyciu energii z kołpakami Aero i bez nich.

Kołpaki Aero: zużycie energii mniejsze o około 5 procent = zasięg większy o około 5 procent!

Reklamowane na filmie felgi Fast EV01+ mają wyglądać lepiej niż oryginalne felgi Tesli Model 3. Nie jesteśmy pewni, czy wyglądają. Reklamowane na filmie felgi mają pozwalać na oszczędność energii. Z filmu wynika, że choć są lżejsze, wypadają minimalnie gorzej niż Aero. Dlatego zostawmy je na boku i przejdźmy do pomiarów.

Tesla Model 3 jeździła po owalnym torze z szybkością około 120 km/h, więc warunki można uznać za optymalne do precyzyjnych pomiarów. Okazało się, że przy stałej szybkości 120 km/h – i jest to szybkość realna, ponieważ liczniki w Teslach nie zawyżają wartości – samochód zużywał:

  • 182 Wh/km (18,2 kWh/100 km) przy oryginalnych 18-calowych felgach Tesli bez kołpaków Aero,
  • 173-174 Wh/km (17,3-17,4 kWh/100 km) przy oryginalnych 18-calowych felgach Tesli z kołpakami Aero.

Tesla z oryginalnymi 18-calowymi felgami aluminiowymi (po lewej), na które nałożono kołpaki Aero (po prawej) ElectricDave / YouTube

Daje to 4,4-4,9 procent oszczędności na zużyciu energii przy założonych kołpakach Aero. Jeśli teraz przyjąć, że użyteczna pojemność baterii Tesla Model 3 Long Range wynosi 74 kWh, łatwo przeliczyć, że z szybkością 120 km/h przejedziemy:

  • 407 kilometrów na oryginalnych felgach bez kołpaków Aero,
  • 425-428 kilometrów na oryginalnych felgach z kołpakami Aero.

Opór powietrza rośnie wraz z kwadratem szybkości pojazdu, można się zatem spodziewać, że im szybciej będziemy jechać, tym różnica będzie większa na korzyść Aero.

> NORWEGIA. Rośnie rynek elektryków i aut zelektryfikowanych; Tesla Model 3 ma aż 13,5 procent rynku aut nowych

Twórcy felg Fast EV01+ przeprowadzili jeszcze jeden eksperyment: spróbowali rozpędzić Teslę Model 3 się do maksymalnej szybkości. Udało im się osiągnąć 260 km/h i, co ciekawe, samochód raportował wtedy, że przy baterii naładowanej do 44 procent zdoła przejechać jeszcze 54 kilometry. A zatem przy jeździe z maksymalną szybkością bateria rozładowałaby się po 123 kilometrach.

Cały eksperyment:

Zdjęcie otwierające plus zdjęcie z porównaniem Aero kół: (c) ElectricDave / YouTube, zdjęcie licznika z szybkością 260 km/h (c) Fastwheels.ca

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 9 głosów Średnia: 4.4]