Jaguar ogłosił akcję serwisową Jaguara I-Pace na rynku amerykańskim. Objęto nim 6 367 egzemplarzy aut z roczników modelowych 2019-2024, których bateria może się przegrzać i w związku z tym istnieje ryzyko zapłonu. Jak na razie udało się zidentyfikować 8 pożarów związanych z problemem. Ale polskie portale (instalki.pl, ithardware.pl, wykop.pl) już wyczuły kliknięcia, oznajmiły, że producent „wycofuje” model. 

Akcja serwisowa: aktualizacja software’u, wymiana modułu kontrolnego baterii

O „wycofaniu” I-Pace z rynku nic nie wie źródło informacji o akcji serwisowej, czyli portal Reuters. Również Amerykańska Krajowa Rada ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) zamieściła biuletyn w sekcji „Akcje przywoławcze” (ang. Recalls). Oczywiście sytuacja wymaga powagi, przegrzanie baterii zwiększa ryzyko (samo)zapłonu i pożaru.

Z opisu wynika, że problem powinno dać się rozwiązać z użyciem aktualizacji oprogramowania zaaplikowanej online (OTA) lub wgranej przez dealera, co przy współczesnych samochodach elektrycznych jest dość często stosowanym rozwiązaniem. Kwestia ma dotyczyć układu kontrolnego baterii (BECM, część BMS-u). Ale auta trafią jednak do serwisów, „moduły baterii” zostaną w razie potrzeby wymienione. Nie jest jasne, czy chodzi o zestawy ogniw (mniej prawdopodobne), czy o komputer sterujący, który przecież też jest modułem w baterii (bardziej prawdopodobne).

Inżynierowie Jaguar Land Rover nie wiedzą jeszcze, czy przyczyną kłopotów jest budowa pakietu. Firma ma być świadoma 8 pożarów, które mogą być powiązane z problemem, w których na szczęście obyło się bez ofiar i ran. Na wszelki wypadek zadecydowano o ogłoszeniu akcji przywoławczej. Nowe oprogramowanie ma monitorować stan baterii, w razie wykrycia ryzyka ma powiadamiać kierowcę oraz ograniczać ładowanie do 75 procent. Najnowsze egzemplarze I-Pace mają już zaktualizowany software, najstarsze z kolei nie obsługują OTA.

Jako że Jaguar I-Pace wytwarzany jest tylko w jednej fabryce w Grazu (Austria), kwestia prędzej czy później pojawi się też na rynku europejskim.

Z dedykacją dla instalki.pl, ithardware.pl, wykop.pl:

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 6 głosów Średnia: 4.3]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: