Norweska firma Wind Catching Systems (WCS) oznajmiła, że znalazła sposób na efektywne i tanie wytwarzanie energii z wiatru. Zamiast gigantycznych turbin zaproponowała konstrukcję z ponad setką mniejszych osiągającymi rzekomo nawet 5 razy wyższą sprawność niż największe pojedyncze turbiny.

„Pojedyncze turbiny to pomysł rodem z wiatraków”. Są lepsze pomysły na chwytanie wiatru na morzu

Ole Heggheim, prezes Wind Catching Systems, twierdzi, że tradycyjne turbiny wiatrowe to idea zaczerpnięta ze starych holenderskich wiatraków. Ale jeśli coś działa dobrze na lądzie, to czy będzie sprawowało się równie dobrze na wodzie? Według Heggheima: niekoniecznie. Dlatego Wind Catching Systems stworzyło ścianę o wysokości około 300 metrów ze 126 zamocowanymi na niej turbinami.

Konstrukcja WCS w zestawieniu z niektórymi obiektami wytworzonymi ręką człowieka (c) Wind Catching Systems

Dla porównania: najwyższa działająca turbina, GE Haliade-X, ma 260 metrów od podstawy do łopaty ustawionej w najwyższym położeniu.

Konstrukcja norweskiej firmy (na razie istniejąca tylko na papierze) zostanie zamontowana na pływającej platformie zakotwiczonej w dnie morza/oceanu. Da się ją zatem wykorzystać zarówno przy brzegu, jak też na dużych głębokościach – tam, gdzie klasyczne, mocowane na sztywno turbiny wiatrowe, nie mają sensu ekonomicznego. Łopaty w urządzeniu WCS mają rozpiętość około 30 metrów, powinny zatem wytrzymywać mocniejsze wiatry niż klasyczne turbiny ograniczające moc powyżej 11-12 m/s (40-43 km/h), co powinno przełożyć się na ich wyższą sprawność.

Zgodnie z deklaracją firmy jedna konstrukcja jest w stanie zasilać 80-100 tysięcy europejskich gospodarstw domowych i wytwarzać do 400 GWh energii rocznie. W Polsce wystarczyłaby do zaspokojenia potrzeb ponad 250 tysięcy (!) gospodarstw domowych. Dzięki temu, że składa się z mniejszych turbin, powinna być łatwiejsza w wytworzeniu i utrzymaniu. Ma też mieć dwukrotnie dłuższy cykl życia, Wind Catching Systems szacuje go na 50 lat.

Prototypowa multiturbina wiatrowa WCS ma powstać na Morzu Północnym w 2022 roku.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 3]