W środę, 18 maja 2022 roku, biliśmy rekordy, gdy chodzi o ilość energii powstającej ze słońca. Między godziną 11 a 12 instalacje fotowoltaiczne wytworzyły 6,4 GWh energii, godzinę później 6,58 GWh, jeszcze godzinę później – 6,56 GWh. 6 GW mocy zainstalowanej przekroczyliśmy we wrześniu 2021 roku, teraz może być około 7,5 GW w instalacjach prosumenckich, a wczoraj panele miały idealną pogodę do pokazania swoich możliwości.

Panele fotowoltaiczne w Polsce – jest dobrze!

Na temat zwrócił nam uwagę nasz Czytelnik, Pan Tadeusz. Około godziny 13.00 fotowoltaika odpowiadała w Polsce za ponad 6 GW mocy, co widać po danych dotyczących ilości wytworzonej energii zebranych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (ostatnia kolumna w tabeli poniżej, źródło). Warto przy okazji zwrócić uwagę, jak nieźle poprzedzającej nocy energetyka wiatrowa uzupełniała się ze słoneczną:

Jeśli przyjąć, że mamy dziś w kraju 7,5 GW mocy w fotowoltaice, udało nam się osiągnąć wydajność wynoszącą niemal 90 procent. Warunki były idealne: bezchmurne niebo, temperatura w okolicy 20 stopni Celsjusza, słońce wysoko nad horyzontem. Energia słoneczna zaspokajała ponad 32 procent krajowego zapotrzebowania na moc. Kto się wtedy ładował z gniazdka, z typowego miksu elektrycznego, korzystał z energii powstającej w zaledwie około 50 procent z węgla. A jeśli ktoś używał stacji ładowania Ionity, Superchargerów lub urządzeń niektórych innych operatorów, to nawet w 0 procent z węgla.

Electricity Map, emisyjność źródeł energii dla krajów europejskich dzień po rekordzie, 19 maja. Widać, że chmury i wyższa temperatura lekko przeszkadzają, tego dnia w szczycie było 6,22 GWh

Mimo tych optymistycznych wyników polskie przedsiębiorstwa raczej umiarkowanie wierzą w odnawialne źródła energii. Firmy decydują się raczej na zakup Małych Reaktorów Modułowych (SMR), chociaż z kolejnych wyliczeń wynika, że będą one skrajnie nieopłacalne. Z opracowania Instytutu Ekonomii Energii i Analiz Finansowych (IEEFA) wynika, że już w 2030 roku panele fotowoltaiczne będą trzy razy tańsze niż małe reaktory jądrowe. Nawet po uwzględnieniu kosztu zakupu dodatkowych magazynów energii, fotowoltaika będzie co najmniej dwa razy tańsza:

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: jako Elektrowóz chcielibyśmy Państwu szczerze podziękować, że wydaliście swoje pieniądze na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Z chęcią uścisnęlibyśmy dłoń każdemu z Was z osobna 🙂 Nadchodząca zima może być trudna ze względu na wysokie ceny węgla i gazu, dlatego zachęcamy do rozważenia montażu pomp ciepła. Samochód elektryczny nie ucieknie 😉

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 14 głosów Średnia: 2.9]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować reklamy poniżej: