Na stronach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pojawiły się zapowiedzi nowych programów na rok 2021. Z naszego punktu widzenia najciekawsze są dwa, „Wodoryzacja gospodarki” oraz „Mój elektryk”. Szczególnie ten ostatni sugeruje związek z dopłatami do aut elektrycznych.

Nowe programy wsparcia NFOŚiGW w ramach Polityki Energetycznej Polski 2040

Polityka Energetyczna Polski 2040 to przedstawiona wstępnie koncepcja transformacji energetycznej polskiego systemu energetycznego, która zakłada między innymi likwidację lub co najmniej uśpienie kopalń. Streszczenie PEP2040 jest już dostępne, znana jest też robocza wersja dokumentu, natomiast wariant finalny nie został jeszcze ogłoszony (źródło).

PEP2040 to pewna wizja, strategia rozwoju, natomiast za aspekty praktyczne, uruchamianie programów obniżających emisję gospodarki, będzie odpowiadał m.in. NFOŚiGW. I właśnie w witrynie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska pojawiły się zapowiedzi nowych programów na rok 2021 (źródło).

Dla nas najbardziej interesujące są dwa. W kategorii Zeroemisyjny system energetyczny powstał dział Wodoryzacja gospodarki (źródło, „Program w przygotowaniu”). Postawienie na wodór jako na jedno z czystych paliw i magazyn energii to kierunek, w którym prze cała Unia Europejska. Kierunek wygodny również z tego względu, że współcześnie wodór pozyskuje się główne z węgla i węglowodorów, więc uzależnienie gospodarki od wodoru zapewni kolejne lata istnienia firmom petrochemicznym (np. Orlen), zajmującym się gazem ziemnym (np. PGNiG) czy nawet kopalniom.

Drugi, jeszcze ważniejszy z naszego punktu widzenia program to Zeroemisyjny Transport / Mój elektryk (źródło, również „Program w przygotowaniu”). Nazwa nie pozostawia zbyt wiele miejsca na interpretację, sugeruje jakąś formę wsparcia do aut elektrycznych, na przykład dopłaty do samochodów elektrycznych, a w przyszłości może programy rozszerzone w rodzaju „ładowanie i energia z gospodarstwa domowego na jednym rachunku”.

Szczegółów na temat projektów jeszcze nie ma, ale ze strony wynika, że programy na pewno wystartują w roku 2021. Wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska, zapowiada wręcz, że dopłaty mogłyby ruszyć na przełomie I i II kwartału 2021 roku.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: