PGE i Grupa Azoty podpisały list intencyjny w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej przez PGE Energia Odnawialna. Instalacja ma dysponować mocą do 5 MW i rocznie wytwarzać 4,97 GWh (4 970 000 kWh) energii elektrycznej. Energia będzie w całości konsumowana przez zakłady Grupy Azoty.
Największa elektrownia słoneczna dziś i w 2022 roku
Największą farmą fotowoltaiczną dysponuje dziś Energa. W gminie Czernikowo pod Toruniem stoi instalacja o mocy maksymalnej 3,77 MW. W Gdańsku z kolei znajduje się inna elektrownia słoneczna o mocy maksymalnej 1,64 MW. Jak sprawnie podlicza ISB News (źródło), w ubiegłym roku dostarczyły one 6 GWh energii, czyli 0,15 całej produkcji Grupy.
Farma fotowoltaiczna, którą planuje postawić PGE, wytworzy mniej energii ze słońca niż instalacje Energi, ale będzie miała wyższą moc całkowitą (4,97 GWh, 5 MW). Zostanie ona uruchomiona na 10 hektarach terenów pogórniczych Kopalni Siarki Osiek (świętokrzyskie), będziemy więc mieli do czynienia z sensownym zagospodarowaniem zniszczonego obszaru kraju. W skład instalacji wejdzie 16 tysięcy paneli fotowoltaicznych, całość ma być gotowa do 2022 roku (źródło).
Obie firmy nie wykluczają, że w przyszłości farma fotowoltaiczna rozrośnie się nawet do kilkudziesięciu megawatów. Do 2030 roku Grupa PGE planuje mieć w zasobach elektrownie słoneczne o łącznej mocy około 2,5 GW. Prawdopodobnie będą one uruchamiane na terenach, gdzie dotychczas prowadzona była działalność górnicza lub przemysłowa.
Na zdjęciach: podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej w Kopalni Siarki Osiek należącej do Siarkopolu Grupy Azoty (c) GKPGE